Ze zákulisí světa dronů 6 minut čtení

PyroCar 2023: Fotoreport z největšího setkání hasičů v Přibyslavi, kde létaly i naše drony

6 září 2023

Anička

Z požáru šlehají mohutné jazyky a k nebi se valí oblaka kouře. S plameny bojují čeští a němečtí hasiči, na místo dorazila i sanitka záchranky. Z výšky vše monitorují 2 naše drony. Vše mají pod kontrolou, byť tentokrát nejde o žádnou další přírodní katastrofu, nýbrž o ukázku simulovaného společného zásahu v rámci setkání hasičských automobilů, řidičů, strojníků a osádek PyroCar, které se uskutečnilo v Přibyslavi během víkendu 18. až 20. srpna. “Termokamera najde všechna ohniska požáru, a tím přispěje k jeho účinnější likvidaci. Vytvoří přesný obraz, a hasiči díky tomu vědí, kde, jak a čím nejlépe zasáhnout,“ ukazuje Petr Šašinka z firmy DronPro na model dronu DJI Matrice 30T, který za chvíli předvede monitoring požáru z výšky. Co myslíte, obstáli na PyroCaru naši droní hasiči?

Obsah článku

Při simulovaném zásahu českým a německým hasičům pomáhaly naše dva drony – DJI Matrice 300 RTK s kamerou Zenmuse H20T (na snímku) a DJI Matrice 30T.
Při simulovaném zásahu českým a německým hasičům pomáhaly naše dva drony – DJI Matrice 300 RTK s kamerou Zenmuse H20T (na snímku) a DJI Matrice 30T

Setup pro hasiče za 600 K: DJI Matrice 300 RTK + Zenmuse H20T

Drony doprovázejí speciální hasičská vozidla a pracovní stroje při jejich přehlídce. Působivé záběry přenášejí na velkoplošnou obrazovku. Jde o profesionální těžkotonážní dron DJI Matrice 300 RTK s kamerou Zenmuse H20T, který s plnou zátěží zvládne 31minutový let (55minutový bez zátěže), přičemž maximální rychlost letu dosahuje 82 km/h (23 m/s) a klesání 7 m/s. Může létat ve srážkách až 100 mm/24 h a odolává větru o rychlosti až 15 m/s. Jeho výbavě s moduly RTK pro příjem satelitního signálu, senzory na detekci překážek na 40 metrů do všech 6 stran, lasery pro přesné určování vzdálenosti a dosahu až 8000 m odpovídá aktuální cena 289 990 Kč (239 661 Kč bez DPH). S vlastní hmotností 6,3 kg unese až 2,7 kg nákladu, například 3 kamery. V kombu s termokamerou Zenmuse se bavíme o vybavení za 600 000, které nám létá ve vzduchu.

TIP

Podívejte se na testovačku tohoto obřího termo setupu pro termální inspekce.

Ondra Pavlíček připravuje dron dron DJI Matrice 300 RTK s termokamerou Zenmuse H20T ke startu.
Ondra Pavlíček připravuje dron dron DJI Matrice 300 RTK s termokamerou Zenmuse H20T ke startu

Lehčí termoparťák: DJI Matrice 30T

Ve vzduchu mu za chvíli dělá společnost nový, špičkově vybavený dron DJI Matrice 30T s integrovanou termokamerou. Ten se pyšní parametry srovnatelnými se svým větším a starším sourozencem – maximální rychlostí 82 km/h (23 m/s), odolností větru o rychlosti až 15 m/s a dosahem až 7000 m. Také dokáže jako jeden z mála dronů létat i v mírném dešti (“Jinak drony nemají vodu rády,“ doplňuje celkem pochopitelnou věc pro jakoukoliv elektroniku Petr Šašinka.), je ale drobnější a lehčí – váží pouhých 3,77 kg. A je také malinko levnější, podle aktuálního ceníku stojí 239 990 Kč (198 339 Kč bez DPH).

TIP

DJI vyvinulo pro DJI Matrice 30T i speciální dokovací stanici pro autonomní operace (DJI Dock), aby vypouštění, ovládání a přistání dronu včetně jeho nabití probíhalo bez lidského zásahu.

Čeští a němečtí hasiči jsou připraveni k zásahu, a Ondra s dronem také. Letu zdar!
Čeští a němečtí hasiči jsou připraveni k zásahu a Ondra s dronem také. Letu zdar!

Do jeho výbavy kromě infračervených senzorů na detekci překážek do všech 6 stran patří například i ADS-B přijímač pro detekci okolních letounů. Nepostrádá ani vyspělé záložní systémy, skládající se ze zdvojených senzorů kontroly letu, zdvojených přijímačů signálu, 2 inteligentních baterií, záložních senzorů pro vyhýbání se překážkám a schopností přistát jen se 3 motory. Tenhle dron zkrátka vždy a bezpečně dokončí svoji misi a přistane. „Policie ho používá například při vyšetřování dopravních nehod, což ušetří hodiny času pracovního týmu, protože s dronem zaměří vše přesně během chvilky,“ popisuje další využití Ondřej z DronPro, který s Petrem vyrazil reprezentovat droní hasiče také.

TIP

Přečtěte si náš velký článek o dronech s termovizí nebo se mrkněte, jak jsme v Abu Dhabi sledovali hašení výškové budovy dronem z týmu ČVUT (včetně videa).

Tisíce přihlížejících na setkání PyroCar sledují start dronů, veškeré dění bylo přenášeno na velkoplošnou obrazovku
Tisíce přihlížejících na setkání PyroCar sledují start dronů, veškeré dění bylo přenášeno na velkoplošnou obrazovku

Drony odhalí skrytá ohniska požáru

Z pohledu nejen hasičů, ale i všech dalších složek integrovaného záchranného systému je nezbytnou součástí výbavy právě termokamera. Ta najde všechna ohniska požáru, a tím přispěje k jeho účinnější likvidaci. Vytvoří přesný obraz, hasiči díky tomu vědí, kde, jak a čím nejlépe zasáhnout. Po uhašení s ní ještě mohou kontrolovat, kde co dohořívá. Třeba kořeny stromů pod zemí, od nichž by se mohl les zase vznítit, což jsou jinak okem nepostřehnutelná ohniska.

Profesionální dron DJI Matrice 300 RTK s kamerou Zenmuse H20T v plném nasazení. S termokamerou, kamerou, laserem pro odečítání vzdálenosti a dvěma moduly RTK u zadních vrtulek.
Profesionální dron DJI Matrice 300 RTK s kamerou Zenmuse H20T v plném nasazení. S termokamerou, kamerou, laserem pro odečítání vzdálenosti a dvěma moduly RTK u zadních vrtulek

Hledání ztracených osob, dětí nebo zvířat pomocí dronů: Stačí nastavit správnou teplotu

Teplota snímaná termokamerou se dá velice citlivě nastavit. „Když tam dáte například 30 stupňů, můžete dronem hledat ztracené osoby, děti nebo zvířata,“ předvádí další člen PyroCar/DronPro týmu Richard. Jeho kolega Ondřej Pavlíček ukazuje obrazovku nasnímanou během letu z páteční noci. Před pódiem s kapelou je zřetelně vidět každá postava. „Složkám integrovaného záchranného systému jsme letos dodali 100 těchto profesionálních dronů. Slouží nejen u hasičů, ale třeba i při hlídání hranic.“

Richard Volf (v modré vestě) při zásahu hasičů startuje s druhým dronem – rovněž profesionálním modelem DJI Matrice 30T, vybaveným termokamerou. V Přibyslavi panovalo horké letní počasí, dron DJI M
Richard Volf (v modré vestě) při zásahu hasičů startuje s druhým dronem – rovněž profesionálním modelem DJI Matrice 30T, vybaveným termokamerou. V Přibyslavi panovalo horké letní počasí. Dron DJI Matrice 30T ovšem dokáže létat i v mírném dešti, i proto je oblíbeným modelem složek integrovaného záchranného systému

„S dronem neriskujeme životy lidí,“ chválí si létající kolegy hasiči

Na PyroCar dorazily stovky hasičských vozidel a desetitisíce návštěvníků. Spousta z nich se během horkého srpnového pátku a soboty zastavila na našem stánku DronPro. „Tenhle dron mě opravdu zajímá, protože si s ním zjistím rozsah požáru a neriskuji zranění,“ říká jeden z hloučku zájemců, „když k ohledání pošlu dron, nemusím posílat lidi.“

Na stánku bylo živo, Petr Šašinka (vlevo) popisuje jednomu z návštěvníků, co všechno umí dron DJI Matrice 30T.
Na stánku bylo živo, Petr Šašinka (vlevo) popisuje jednomu z návštěvníků, co všechno umí dron DJI Matrice 30T

Věděli jste, že?

Přibyslav se dá nazvat jako město hasičů, a to nejen kvůli setkání PyroCar. V přibyslavském zámku najdete rozsáhlou expozici pokrývající historii požárů a jejich hašení od dávných časů až po současnost.

Další start, Richard Volf vzlétá s dronem DJI Mini 3 Pro.
Další start, Richard Volf vzlétá s dronem DJI Mini 3 Pro

Ochočený ptáček DJI Mini 3 Pro

Skoro stejný zájem jako špičková profesionální technika však v Přibyslavi poutaly i naše malé drony řady DJI Mini dokazující, že k létání nepotřebujete napěchovanou šrajtofli. Jejich cena začíná na necelých devíti tisících (DJI Mini 2 SE). Za necelých dvacet (přesně 18 990 Kč) už pořídíte podstatně vyspělejší dron DJI Mini 3 Pro, se kterým jsme v Přibyslavi také létali. Jde o 3. generaci řady Mini s detekcí překážek ve 3 směrech, 4K HDR videem, prodlouženou životností baterie, funkcí True Vertical Shooting pro natáčení na výšku a vylepšeným Focus Trackem pro sledování objektů.

Létání s dronem je mnohem jednodušší, než třeba s RC modely letadel nebo vrtulníků, neboť ty vyžadují nepřetržitou kontrolu směru letu. Kdežto dron, v tomto případě DJI Mini 3 Pro, zůstane v místě,

Létání s dronem je mnohem jednodušší, než třeba s RC modely letadel nebo vrtulníků, neboť ty vyžadují nepřetržitou kontrolu směru letu. Kdežto dron, v tomto případě DJI Mini 3 Pro, zůstane v místě, kde je, a čeká na další pokyny

Svými rozměry a hmotností necelých čtvrt kila (pouhých 249 gramů!) připomíná dron DJI Mini 3 Pro malou hračku. Během mžiku je nějakých deset metrů nad stánkem a v této výšce není vůbec slyšet. Přitom dokáže letět rychlostí 57,6 km/h, ovládání dosáhne nejméně do 8000 m a lze s ním létat ve výšce až 500 m. Malý dron jemně reaguje na každý povel a při přistání dosedne do dlaně jako ochočený ptáček.

Zaletíte přesně tam, kam potřebujete, mezitím můžete na obrazovce ovladače sledovat, jaký obraz přenáší, zoomovat, případně jej poslat k ještě lepšímu záběru.

Zaletíte přesně tam, kam potřebujete, mezitím můžete na obrazovce ovladače sledovat, jaký obraz přenáší, zoomovat, případně jej poslat k ještě lepšímu záběru

Autel EVO II DUAL 640T: Nejkompaktnější a nejvýkonnější termodron na světě

„V nabídce máme různé modely od těch nejdostupnějších pro hobby uživatele až po velké profesionální. Nejznámější jsou samozřejmě drony DJI, téhle značce patří zhruba 90 % trhu,“ říká Ondřej, „Ale máme tady i drony Autel, které možná zatím nejsou tak vyspělé jako DJI, jsou ale dostupnější a my je máme rádi.“ Proto jsme jeden z nich vzali sebou i do Přibyslavi. S oranžovou barvou skvěle pasoval k ostatní vystavované hasičské technice.

Drony fotí parádně, v Přibyslavi nasnímaly spoustu krásných záběrů. Ovšem fotit dron – v tomto případě DJI Mini 3 Pro – naopak úplně snadné není, vmžiku je v oblacích a pohybuje se docela rychle.
Drony fotí parádně, v Přibyslavi nasnímaly spoustu krásných záběrů. Ovšem fotit dron – v tomto případě DJI Mini 3 Pro – naopak úplně snadné není, vmžiku je v oblacích a pohybuje se docela rychle

Konkrétně šlo o model Autel EVO II DUAL 640T s termokamerou za 104 990 Kč (86 769 Kč bez DPH). Za tyto peníze přitom pořídíte aktuálně nejkompaktnější a nejvýkonnější termální dron na světě, který vystoupá do výšky až 7000 m (maximální dosah ovládání je 9000 m) a váží jen 1,15 kg. Kromě termokamery je vybaven také velmi výkonnou 8K optickou kamerou. Oba snímače najdete v ultrakompaktním odnímatelném kardanovém systému pro dokonale stabilní zobrazování. Stejně působivá je doba 40 minut letu nebo 35 minut při vznášení. Autel EVO II DUAL 640T odolá větru stupně 8 a vyvine rychlost 45 km/h.

Drony DJI Mini 3 Pro a Autel EVO II DUAL 640T pořizují záběry přibyslavského letiště z výšky 70 a 50 metrů, jejich přesnou polohu vidíte na svém ovladači.
Drony DJI Mini 3 Pro a Autel EVO II DUAL 640T pořizují záběry přibyslavského letiště z výšky 70 a 50 metrů, jejich přesnou polohu vidíte na svém ovladači

V Přibyslavi jsme na něj připevnili reproduktor a z výšky zvali k návštěvě našeho stánku DronPro. Ani bychom nemuseli – zájem hasičů nás těšil a jsme rádi, že jsme se takové události, opravdového svátku všech hasičů, mohli také účastnit.

Malý dron DJI Mini 3 Pro při přistání dosedl Richardovi do dlaně jako ochočený ptáček.
Malý dron DJI Mini 3 Pro při přistání dosedl Richardovi do dlaně jako ochočený ptáček

Čím dál více profesionálních pilotů dronů jak mezi hasiči, tak policisty a záchranáři

Ondra Pavlíček u stánku startuje s dronem Autel EVO II DUAL 640T. Tento malý pomocník, prošpikovaný vyspělou technologií, dokáže zachránit spoustu životů i požární techniky v ceně milionů korun, k

Ondra Pavlíček u stánku startuje s dronem Autel EVO II DUAL 640T. Tento malý pomocník, prošpikovaný vyspělou technologií, dokáže zachránit spoustu životů i požární techniky v ceně milionů korun, která mu dělá společnost v pozadí

V oranžové barvě dron Autel EVO II DUAL 640T dobře ladil s ostatní požární technikou v Přibyslavi, vpředu dole je k zemi skloněná kamera a termokamera, nahoře nese zmíněný reproduktor (v oranžové

V oranžové barvě dron Autel EVO II DUAL 640T dobře ladil s ostatní požární technikou v Přibyslavi, vpředu dole je k zemi skloněná kamera a termokamera, nahoře nese zmíněný reproduktor (v oranžové barvě s černým oválem)

“Od roku 2016, kdy jsme začínali, máme už přes 10 000 zaškolených pilotů a mezi nimi spoustu členů IZS,“ vyčísluje oblibu létání s drony Ondřej. „S daným týmem probereme, co od dronu přesně pro svou práci a typ misí požaduje, a doporučíme vhodný model. Ten rozbalíme, ukážeme, co umí, projdeme předletovou přípravu a natrénujeme nejčastější scénáře, se kterými se hasiči, záchranáři nebo policisté setkávají." 

Mrkněte se na sestřih toho nejlepšího z PyroCar 2023 z ptačí perspektivy

 

👋✈ #LetuZdar

Anička

Dron Autel EVO II DUAL 640T s reproduktorem zval k návštěvě našeho stánku DronPro.
Dron Autel EVO II DUAL 640T s reproduktorem zval k návštěvě našeho stánku DronPro

TIP

Podívejte se na naše bezpilotní řešení pro záchranné složky, průmysl a zemědělství.

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Anička
Šéfeditorka

A žádný a možnááá a kdybyyy... Volím ta správná slova, češu a leštím textíky, aby bavily, ale taky abyste se dozvěděli to podstatné :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den