Recenze a testy dronů a příslušenství 3 minuty čtení

Recenze dronu Autel EVO LITE+ a srovnání s DJI Air 2S + video

30 března 2022

Anička

V dnešním blogpostu a videu si Alex posvítil na dron Autel EVO LITE+, který spolu s dalšími drony od Autel Robotics – Autel EVO Nano a Autel EVO II Pro nově zavádíme do naší nabídky, a porovnal ho s dronem DJI Air 2S, kterému šlape Autel Lite+ úspěšně na paty. Kdo vyhraje tento hodně vyrovnaný duel?

Obsah článku

Porovnání parametrů Autel EVO Lite+ a DJI Air 2S 

Když se podíváte na porovnání základních technických parametrů obou dronů, uvidíte v podstatě jen kosmetické rozdíly. Zásadní je rozdíl v hmotnosti, kdy Autel EVO Lite+ je asi o 300 g těžší, ale ve vzduchu se i tak chovají oba stroje velmi podobně. Další rozdíl vidíme při přistání, kdy je DJI Air 2S mnohem přesnější a jako pilot máte pocit větší kontroly. Vývojáři Autelu by na tomto určitě měli zapracovat. Kde Autel jasně vyhrává, je flight time, který oproti 31 minutám u Air 2S, nabízí až 40 minut ve vzduchu na jedno nabití. 

Autel Lite+ vs. DJI Air 2S srovnání

Unboxing dronu Autel EVO Lite Plus a první hodnocení

Princip “demontáže” neboli rozložení ramen dronu Autel Lite Plus je velmi podobný jako u modelu od DJI. Svým postojem v rozloženém stavu připomíná Autel Lite+ známého robotického psa od Boston Dynamics :-) Senzory pro detekci překážek má na všech stranách stejně jako Air 2S. I když se do podrobného porovnání senzorů nepouštíme, u obou dronů na ně nemůžeme spoléhat 100% a určitě zůstávají problémy s dráty nebo podobně subtilními překážkami nebo sledovačkami za šera. Tak doufáme, že se obě značky budou navzájem motivovat, aby zamakaly na nějakém zásadním technologickém kroku vpřed, aby senzory byly opravdu neprůstřelné. 

Na spodní straně obou dronů najdete LED přisvětlení, senzory pro vznášení se na místě v interiéru, u Autelu vidíme na boku slot pro až 256GB kartu (interní paměť má Autel 6 GB vs. 8 GB u DJI Air 2S).

POZOR na baterku!

U Autelu LITE si dejte velký pozor při zacvakávání baterie a ujistěte se, že je opravdu bezpečně a pevně na svém místě. Tváří se totiž, že už je zacvaknuto, a přitom může vypadnout. Další pain baterie, tedy spíše její nabíječky, je obtížné propojení, které připomíná trochu hlavolam. Musíte nejprve stisknout boční pojistky a až pak zacvaknout konektor – stejně postupujete při odpojování od nabíječky.

Systém připojení vrtulí je u obou dronů stejný, klasický quick release typu bajonet, jako když narážíte sud. Jako poslední se podíváme na ovladač, který je stejný jako u “nižšího modelu” Autel NANO+. Líbí se nám velká praktická tlačítka, ovladač je příjemný na ovládání, jenom nám pořád chybí rychlé tlačítko na přepínání letových režimů. Ovladač Autelu propojíte pomocí USB-C. Oproti DJI drží ovladač mnohem lépe signál.   

Abychom to shrnuli – pokud máte zkušenosti s drony DJI, přechod na Autel pro vás bude naprosto intuitivní, protože modely Autelu vycházejí ze základů, které stanovili v DJI a stali se standardem celé kategorie spotřebitelských dronů

Polétáníčko a recenze Autel EVO LITE+

Startujeme appku Autelu a vidíme, že rozhraní je stejné jako u modelu NANO. Nastavíme si výšku pro bezpečný návrat a další nezbytnosti pro předletovou přípravu v pravém horním rohu po rozbalení ozubeného kolečka v sekci Safety, zkalibrujeme kompas (to, že nám u Autelu jako v případě DJI nenapovídají LEDky, jsme rozebrali v recenzi dronu Autel EVO Nano+) a letíme. Nastavení letového režimu a foto/video je řešeno jako v operačních systémech telefonů Android a Apple, což je za nás mnohem intuitivnější než u DJI. Vyzkoušíme si inteligentní režimy (HyperLapse a Quickshoty) a otestujeme kvalitu obrazu v jednotlivých módech. Sledovací režim, který se u Autelu jmenuje Dynamic Track 2.1, bohužel přijde až s další aktualizací firmware. 

TIP

Autel EVO LITE, sesterský model dronu Autel EVO LITE+, je zatím jediný spotřebitelský dron se 4osým gimbalem!

Autel krásně drží ve vzduchu a reaguje hbitě na povely, i když v době testování foukal docela silný vítr. Ani obraz se vlivem větru nerozhýbal, takže za nás velká spokojenost.

Jdeme tedy na HyperLapse v manuálním režimu. Nastavíme si maximální rychlost, počet snímků a interval mezi nimi. A letíme. Naklápění kamery funguje plynule a Alexovi se líbí velký rozsah scroll buttonu oproti DJI, se kterým se naklápení ovládá mnohem citlivěji a plynuleji.

Další na řadě jsou QuickShots, konkrétně vyzkoušíme Flick. Označíme se a klikneme na Go. Vypadá to celkem pěkně a Autel Lite Plus u toho dokonce i správně vyhodnotil blízkou překážku.

Test záběrů z dronu Autel EVO LITE+

RAW verze souborů z testování ke stažení

Stáhněte si RAW verzi záběrů zde 👉 bit.ly/Autel_vs_DJI

Autel EVO LITE+ vs DJI Mini 2: Verdikt?

Z hlediska kamery u nás vyhrává Autel LITE+Kde z pohledu Alexe DJI vyhrává, je design. Je to možná věc osobního vkusu, na druhou stranu – u Autelu si můžete vybrat z několika barev letounu (oranžová, šedá, bílá). Autel nás také přesvědčil z hlediska stability signálu, takže pokud je pro vás na prvním místě spolehlivost, Autel je jasná volba. Na závěr zase zmíníme podivně nedotažené zacvakávání baterky u Autelu, které prostě v DJI vychytali víc. 

Suma sumárum: Z hlediska letových vlastností a přenosti přistání u nás stále vede DJI Air 2S. Z hlediska kamerového senzoru má mírně navrch Autel EVO LITE+. Co se týče “value for money”, vítězem tohoto duelu je borec z DJI. Každopádně ani koupí Autelu rozhodně neprohloupíte.

Porovnání cen balíčků dronů DJI Air 2S a Autel EVO LITE Plus

 

👋✈ #LetuZdar

Anička

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 4.6667/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Anička
Šéfeditorka

A žádný a možnááá a kdybyyy... Volím ta správná slova, češu a leštím textíky, aby bavily, ale taky abyste se dozvěděli to podstatné :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den