Recenze a testy dronů a příslušenství 4 minuty čtení

Recenze dronu Autel EVO NANO+ a srovnání s DJI Mini 2 + video

28 února 2022

Anička

V dnešním blogpostu a videu si Alex posvítil na dron Autel EVO NANO+, který spolu s dalšími drony od Autel Robotics – Autel EVO Lite a Autel EVO II Pro nově zavádíme do naší nabídky, a porovnal ho s dronem DJI Mini 2, kterému šlape NANO+ úspěšně na paty.

Obsah článku

Autel EVO NANO+ ve Standard nebo Premium bundle

Autel přichází s dronem Autel EVO NANO+ ve 2 konfiguracích, Standard je základní bundle a Premium je bundle s příslušenstvím navíc, jako znáte analogicky třeba od DJI s jejich základním balíčkem a balíčkem Fly More Combo. My dnes budeme testovat dron Autel NANO+ ve Standard bundlu v zářivé oranžové barvě (máte na výběr ještě šedou, bílou a červenou).

Unboxing dronu Autel EVO NANO Plus a první hodnocení

První dojmy? Mechanismus odklápění ramen je velice podobný jako u DJI, plastové opláštění na Alexe ale působilo poněkud fórověji než u Miniho 2. Dá se to chápat, protože co chybí u DJI z hlediska funkcí, je nahrazeno precizním designem, zatímco Autel EVO NANO+ staví na první místo funkce a až poté design. I tak si mají tyto 2 modely dronů konkurovat. Plasty prostě na NANO Plus vypadají tence a ani spoje nejsou tak elegantní jako u Miniho. Když sundáme kryt kamery na Autelu, dojem menší bytelnosti přetrvává, ale když se o něj budete správně starat, na životnost by to nemělo mít vliv. Navíc si podobně jako u DJI můžete k dronu pořídit servisní balíček Autel Care (2x můžete havarovat nebo ztratit dron a za drobné fee dostanete nový nebo srovnatelný stroj jako náhradu).

Co dalšího Alexe při unboxingu zaujalo?

  • Senzory pro detekci překážek zepředu, zezadu a zespodu, přitom Mini 2 má jenom spodní. Díky tomu může skvěle sledovat objekty s funkcí Dynamic Track.
  • Baterie, nabíjecí konektory a slot pro až 256GB SD kartu.
  • Kamera, která strká Miniho 2 do kapsy, a kterou pořádně otestujeme během polétáníčka.
  • Dálkový ovladač, který je příjemný na omak a připomíná ovladač herní konzole. Tlačítka jsou krásně velká a dobře se s nimi pracuje. Jediné, co Alexovi chybí, je tlačítko pro přepínání režimů.

Co další příslušenství pro Autel EVO Nano Plus?

Za zmínku stojí určitě Autel Smart Controller pro ty z vás, kdo máte rádi pořádné zobrazovací zařízení s velkou svítivostí. Smart Controller od Autelu má 7,9 palce, svítivost 2000 nitů a výdrž až 4,5 hodiny na jedno nabití. Řádit s ním můžete až do -20 ℃.

Polétáníčko a recenze Autel EVO NANO+

Nezapomínáme na předletovou přípravu a startujeme ovladač dronu Autel EVO NANO+. Zmáčkneme párovací button na ovladači i dronu a dlouze podržíme, než se rozsvítí diody a uslyšíme zvuk. Propojíme s aplikací Autel Sky a po odškrtnutí několika poučení a výzev k zakoupení servisního balíčku zaktivujeme dron. 

Rozhraní aplikace je velmi podobné té od DJI (průvodce auteláckou aplikací pro vás chystáme) –⁠ nastavíme si maximální výšku, bod RTH a zkalibrujeme kompas. Kalibrace je u Autelu trochu nepraktická, protože žlutá dioda nezezelená jako u DJI a musíte při točení dronem ještě sledovat appku. JInak je to ale skoro stejné. 

Nastartujeme a stoupáme přímo vzhůru. Dron ovládáme v rozložení Mode 2, stejně jako je Alex zvyklý u dronů DJI. Zkoušíme přepínání režimů Normal/Sport atd. a cítíme, že Autel NANO Plus+ je živější než Mini 2. Ve vzduchu navíc visí jako přibitý. Na první polétání tedy pecka, tak vyzkoušíme nějaké manévry. Zkoušíme plnou parou doprava, stop a zase doleva. Brzdná dráha je zdá se menší než u DJI a celkovou ovladatelností dronu je Alex nadšen.

Test záběrů z dronu Autel EVO NANO+

RAW verze souborů z testování ke stažení

Stáhněte si RAW verzi záběrů zde 👉 bit.ly/Autel_Nano_download

Poté Alex zkoušel inteligentní režimy: HyperLapse nastavíte velmi jednoduše a dron si bude pomalu plout a přitom snímat záběry pro časosběrný snímek. Poté zkoušíme Panorama, kde můžete vybírat ze 4 druhů, jako je např. sférické panorama, širokoúhlé panorama složené z více fotek, krajinné panorama ze 3 fotek a portrétní panorama (3 fotky složené na výšku). Líbí se nám, že přepínání mezi fotkou a videem se podobá ovládání iPhone, takže je velice intuitivní. Vyzkoušíme až 4násobný digitální zoom a Quickshoty: FLICK, FADE AWAY, ROCKET a ORBIT. Vše funguje nádherně s dodatečným nastavením dalších proměnných, jako je kvalita videa nebo frame rate, na dosah ruky. Autel navíc drží nastavení bez jakýchkoliv errorů, se kterými občas bojujeme u DJI.

Funkci sledování objektu Dynamic Track jsme bohužel vyzkoušet nemohli, protože bude k dispozici až s dalšími aktualizacemi. Tak jsme na to šli hezky česky a nastavili Quickshots na Alexe, zatímco bude utíkat. Cha, tak to bohužel nevyšlo, protože Autel prostě vezme statickou pozici, kde Alex stál, když režim Quickshots zapnul :-)

Autel EVO NANO+ vs DJI Mini 2: Verdikt?

Je tedy Autel NANO+ lepší než Mini 2? Autel NANO Plus překonává zásadně Miniho 2 v množství senzorů a tím pádem i v možnostech pronásledování objektu. Pro přistávání a držení pozice si pomáhá ještě ultrazvukovým senzorem. Sledování objektu jsme bohužel nemohli otestovat, zapne se s další aktualizací. V tom tedy Autel NANO+ poráží Miniho jen teoreticky. Z hlediska uživatelského zážitku a spolehlivosti signálu u Alexe vyhrává Autel EVO NANO+. Letové vlastnosti jsou až na drobnosti (max. rychlost letu atp.) velmi podobné. DJI zase vyhrává, co se týče přesnosti RTH a preciznosti přistání (přesnost na cm u DJI x na dm u Autelu při rychlejším větru). Myslete na to při přípravě na start a přistání s Autelem. Z hlediska zpracování je DJI Bavorák a Autel Škodovka, ale oba vás dovezou do cíle. S ohledem na funkce, které se podařilo oběma inženýrským týmům narvat do 249g dronu, zase vede Autel NANO+. Také kamera je o chlup lepší u Autelu a celkově tak NANO+ dělá Minimu 2 solidního konkurenta. 

Jsou vám parametry Autel NANO+ málo?

Podívejte se na “vyšší” modely dronů od Autel Robotics. Autel EVO Lite+ a Autel EVO II Pro natáčí až v 6K a skrývá v sobě ještě více funkcí. 

Co tedy vybrat? Alex to připodobňuje k dilematu mezi Apple a Android produkty je mi bližší ekosystém DJI, nebo otevřenější možnosti Autelu? Tohle rozhodnutí necháme na každém z vás, ale oba stroje jsou zajisté kvalitní drony, které za ty peníze stojí.

Dron Autel EVO NANO plus vs. DJI Mini 2 - srovnání základních parametrů

 

👋✈ #LetuZdar

Anička

Výhody

  • senzory ze všech stran
  • sledování objektu
  • příjemný ovladač
  • skvělý signál
  • živější chování při letu a krátká brzdná dráha
  • lepší kamera

Nevýhody

  • zpracování
  • nepřesný RTH
  • cena Premium Bundle, která už atakuje cenu DJI Air 2, což je dron kvalitativně o úroveň výš

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Anička
Šéfeditorka

A žádný a možnááá a kdybyyy... Volím ta správná slova, češu a leštím textíky, aby bavily, ale taky abyste se dozvěděli to podstatné :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den