Slovník pojmů a FAQs 1 minuta čtení

Co je to CMOS senzor?

10 srpna 2023


CMOS senzor (Complementary Metal-Oxide-Semiconductor) je typ obrazového snímače, který se často používá v digitálních fotoaparátech, videokamerách a také v kamerách dronů. Princip činnosti (nejen) CMOS senzoru spočívá v přeměně dopadajícího světla na elektrické signály, které se následně skládají v digitalizovaná obrazová data – digitální snímek, video.

Jak funguje CMOS senzor?

Fungování CMOS senzoru je založeno na využití fotodiod, které absorbují světlo a následně generují elektrický náboj v závislosti na osvětlení daného bodu. Tento náboj je poté převeden na digitální signál a dále zpracován za účelem vytvoření digitálního obrazu. CMOS senzory mají výhodu v nižší spotřebě energie a nižších nákladech na výrobu ve srovnání s jiným typem senzoru – CCD (Charge-Coupled Device).

Jaký je rozdíl mezi CCD a CMOS technologií?

Rozdíl mezi CCD a CMOS senzorem spočívá v jejich struktuře, vnitřní architektuře a způsobu, jakým snímají a zpracovávají světelné signály. Co je uloženo v CMOS čipu? CMOS senzory mají každou fotodiodu doplněnou o vlastní tranzistor, což umožňuje snímat a zpracovávat signály na jednom čipu. Naopak CCD senzory mají samostatné zesilovače pro každou fotodiodu, proto je potřeba využít samostatné čipy pro snímání a zpracování signálů.

CCD senzory digitálního fotoaparátu nebo kamery poskytují obecně vyšší kvalitu obrazu a nižší šum ve srovnání s CMOS senzory, proto se častěji využívají u drahých profesionálních kamer a fotoaparátů. Jsou zároveň náročnější na výrobu a mají vyšší spotřebu energie, proto je využití CMOS senzorů častější. Navíc i kvalita jejich obrazu se úrovni CCD čipů s každou další generací blíží víc a víc.

drony DJI s cmos senzory

Palcový CMOS senzor na kameře dronu Autel EVO Pro II

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 1/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den