Inspirace pro létání s dronem 7 minut čtení

Operátor UAV, pilot dronu, 3D modelář nebo výškový inspektor: V jakých profesích se uplatní drony?

27 dubna 2022

Anička

Pracujete ve zdánlivě s drony nesouvisejícím oboru a chtěli byste je do svých aktivit zapojit? Nebo naopak hledáte uplatnění, kde budou hrát drony hlavní roli? Sepsali jsme pro vás přehled oblastí a profesí, kde se můžete s drony vyřádit. A nejen to – ušetřit zaměstnavateli nebo klientovi čas, peníze nebo ochránit zdraví – a k tomu se stát průkopníkem moderních bezpilotních technologií.

Obsah článku

Práce s dronem jako hlavní pracovní náplň

Pilot dronu a operátor UAV

Čistokrevnou dronařskou profesí je pilot dronu, nebo chcete-li, operátor UAV (bezpilotního leteckého prostředku). Nejde o nadšence nebo hobby pilota, ale komerčního pilota dronu, který si natáčením a focením, nebo specifickými leteckými pracemi s dronem profesionálně vydělává. Všestranný pilot dronu musí zvládnout pořádnou nálož teorie i praxe:

  • Poučení o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci
  • První pomoc
  • Výběr vhodné bezpilotní technologie a senzoru
  • Bezpilotní legislativa
  • Předletová příprava a práce s leteckou mapou
  • Létání se zaměřením na foto a videodokumentaci
  • Metodika sběru dat, všeobecné principy fotogrammetrie a práce se softwarem pro plánování misí a pro sběr dat, práce s RTK a vlícovacími body, analýza a implementace dat do projektové dokumentace, pasportizace…
  • Létání a manévrování v manuálním režimu bez podpory GPS s nejčastěji používanými bezpilotními prostředky, tj. DJI Mavic, Phantom, Inspire a Matrice
  • Simulace nouzových postupů při výpadku signálu nebo při letecké nehodě

TIP

Body výše jsou jen ochutnávkou z toho, co se naučíte na našem intenzivním rekvalifikačním kurzu Pilot dronu. A pokud jste registrováni na ÚP ČR a splníte několik podmínek, můžete mít kurz zcela zdarma.

K tomu samozřejmě jako komerční pilot dronu, který chce létat za hranicemi omezení kategorie OPEN A1, A3, potřebujete osvědčení do kategorie A2 a SPECIFIC, abyste mohli žádat o výjimky a tzv. Oprávnění k provozu. Třeba při létání s dronem nad městy.

Momentka z rekvalifikačního kurzu PIlot dronu
Momentka z rekvalifikačního kurzu Pilot dronu v DronPro

Když obsáhnete všechny vědomosti, natrénujete létání a sběr dat a projdete úspěšně testy pro oprávnění, která k práci budete potřebovat, máte otevřené dveře k zakázkám všeho druhu, ať už z oblasti zábavy, průmyslu, zemědělství nebo bezpečnosti. Celý trh roste o desítky procent ročně a především divize profesionálních dronů, která zastane lidskou práci nebo nahrazuje drahá klasická řešení, potřebuje zkušené operátory UAV. Přečtěte si více o budoucnosti dronů a jejich pilotů v článku o dronařském dream jobu

TIP

Plánujete podnikat s drony jako OSVČ? Přečtěte si, jak na cenotvorbu, abyste se potkali s představami klientů, ale zároveň neprodělali kalhoty nebo nekazili trh.

Kde drony pomáhají ve více/méně tradičních oborech

Fotograf s dronem

Dnes najdete jen málo fotografů, kteří si alespoň nevyzkoušeli focení z dronu. Někdy prostě potřebujete zachytit krásnou krajinu, stavbu nebo komplexní výjev z výšky, jak to umí jenom dron, a jiné metody jako rameno nebo focení z klasických letounů by byly příliš náročné a drahé. 

Pokud se jako fotograf živíte a uvažujete, že byste si rozšířili skills i o fotky z dronu, doporučujeme si různé typy dronů nejdříve vypůjčit a vyzkoušet, který splňuje parametry, které potřebujete. Nemá smysl investovat desetitisíce do stroje, který má tolik funkcí, že je ani nestihnete vyzkoušet a o to méně je využít. Na druhou stranu by bylo chybou sázet třeba jen na skladnost dronu, aby se vám dobře převážel po terénu, a výsledné fotky by přitom nedosahovaly vašich standardů, na které jste zvyklí na zemi. Přečtěte si článek Jak na focení z dronu a 3 návody na fotku snů k tomu, kde vás náš technik Tomáš provede výběrem dronu podle parametrů, které jsou pro fotografy důležité, a doporučí vhodné stroje a postupy.

TIP

Pro začínající letecké fotografy doporučujeme náš kurz létání s dronem První Start, pro pokročilé pak kurz Režimy funkcí, který se zaměřuje na pokročilé nastavení a inteligentní režimy. Vaše specifické potřeby pak můžeme procvičit na kondičním létání s dronem

Jelikož pro focení s dronem potřebujete logicky dron s fotoaparátem, musíte sebe jako pilota i svůj stroj registrovat. Ale nebojte se, je to online a zdarma. Mrkněte na návod, jak registrovat dron, a pokud chcete fotit i na omezených místech, jako jsou centra měst, zvažte také registraci do kategorie SPECIFIC.

Pro focení a natáčení nad městy potřebujete povolení

Kameraman s dronem

Kameraman, který natáčí z dronu, může pořizovat jednoduché filmečky nebo také natáčet pro velké filmové produkce. Od toho se odvíjí výběr techniky pro natáčení a licence na dron, které si potřebuje obstarat. Nádherné záběry totiž natočíte jak s malým dronem s integrovanou kamerou (např. DJI Mavic 3 CINE, který byl speciálně vyvinutý pro profesionální kameramany), tak naopak s óbr dronem, na který potřebujete zavěsit těžkou, až několikakilogramovou, kameru (nejčastěji platforma DJI Matrice 600 nebo DJI Inspire). 

TIP

Pokud se rozhodnete využívat dron pro focení nebo natáčení, je také  důležité vzít v úvahu,  o jak těžký dron se bude jednat. Podle toho bude váš dron spadat do jedné ze 3 kategorií: OPEN A1, A2, nebo A3. V rámci těchto podkategorií pak existují specifická pravidla provozu a tedy i vzdálenosti, které musíte udržovat od zástavby nebo nezapojených osob. V případě, že vám tyto podmínky provozu nebudou stačit, potřebujete povolení od ÚCL na provoz v rámci kategorie SPECIFIC.

Jelikož druhá varianta bývá častější, na našem kurzu SPECIFIC vás naučíme pilotovat těžké stroje, natáčet s nimi a ještě získáte požadované povolení k létání podle legislativy, abyste mohli rovnou naskočit k filmové produkci. 

Natáčení z dronu často doplňuje pozemní technika

TIP

Právě pro natáčení reklam, televizních pořadů, seriálů a filmů jsou kameramani s dronem běžně oslovováni a málokterý moderní štáb se bez nich obejde. Podívejte se, jak drony natáčely letecké záběry v show TV Nova Survivor.

3D grafik s dronem

Věnujete se 3D modelování objektů, 3D grafice, trikové postprodukci nebo vyvíjíte počítačové hry? Do hry nekompromisně vstoupily drony s LiDARem, laserovým dálkoměrem, a razantně zrychlily a zlevnily skenování různých prostředí, terénů, staveb, objektů i postav. Dron při skenování objekt tzv. nalétává a pomocí LiDARu a speciálního software pro drony pak vykreslí věrný 3D model včetně textur. Pokud je „3Déčko“ vaší vášní, investice do rozšíření vlastní kvalifikace o snímání modelů pomocí dronu je krok správným směrem. Naučíme vás to na kurzu Fotogrammetrie z dronu – 2D a 3D modelování.

TIP

Pokud budete zaměřovat oblasti mimo hustě osídlený prostor (HOP), je možné, že se obejdete pouze s licencí do OPEN A1/A3.  Při vytváření 3D modelů se ale bude jednat pravděpodobně častěji o zástavbu a tam už se bez průkazu do OPEN A2 v kombinaci s povolením od ÚCL do kategorie SPECIFIC nepodíváte. Stejná pravidla platí i pro profesi geodeta níže.

Geodet s dronem

Na stejném kurzu se naučí pracovat s LiDARem, fotogrammetrickými senzory a specializovanými programy také odborníci z oblasti inženýrská geodezie nebo archeologové. Naučí se nasnímat georeferencovaná 3D mračna bodů reprezentující digitální model povrchu, vrstevnice nebo ortofotomapy, archeologové zase nasají know-how o 3D modelech památek, ortofotomapách historických fasád a nalezišť atd. Komplikované geodetické práce, jako je mapování a měření, která jsme museli dosud provádět na povrchu nebo pomocí drahých letů s klasickými letouny, teď zvládnete s dronem za zlomek času a nákladů.

Průmyslové inspekce a zaměřování s dronem

TIP

Přečtěte si, jak drony využívá pro plánování a sledování staveb německá SKANSKA, kterým pomáhají s 3D podklady pro projekt, výpočty rozdílových kubatur z etapových měření, monitoringem objektů a pasportizací.

Technik, kontrolor, správce s dronem

Drony si velmi rychle našly cestu do odvětví, kde je potřeba provádět pravidelné inspekce a údržbu a kde je inspekce pomocí plošin nebo klasických letounů zdlouhavá a drahá. Nejčastěji se drony s telekamerou, která nabízí bezztrátové přiblížení, vysílají na výškové kontroly objektů, jako jsou inspekce větrných elektráren nebo inspekce za účelem opravy střech, komínů a vysílačů, drony s termální kamerou se zase využívají pro inspekci solárních parků a drony s kombinací optické kamery se zoomem a termální kamerou zase hlídají elektrické vedeníDrony a ochrannou klecí se dostanou i do úzkých prostor, kam by se člověk ani nedostal, nebo by to bylo velmi nebezpečné. Proto je mimo průmysl využívají třeba i speleologové. Pokud tedy máte možnost rozšířit svou specializaci v rámci vašeho průmyslového oboru o operátora dronů, zatleská vám celá organizace včetně finančního ředitele a inspektora bezpečnosti práce.

Revize solárních panelů z dronu

Jaké potřebujete pro tyto profese povolení? Pro kontrolu domů bude vždy potřeba koordinace s ÚCL a povolení do kategorie SPECIFIC v kombinaci s licencí v kategorii A2.

TIP

Přečtěte si více o využití dronů v průmyslu včetně tipů na konkrétní techniku.

Termokamera na dronu pro detekci tepelných úniků budov

Farmář s dronem

Teprve v poslední době se drony masivně nasazují v zemědělství a lesnictví, a to jak pro fotogrammetrii a inspekce, tak pro přímé ošetřování rostlin zálivkou, postřihy, hnojivem nebo pro osévání. Zemědělské drony se tak dělí na malé drony s multispektrálními senzory, které umí rozlišovat vegetační svahy a slouží hlavně pro sběr dat o zdraví rostlin a půdy (z dat vznikají 3D modely pro následné řešení meliorací, monitorování úrodnosti půdy, atd.), a na velké drony, které unesou velkou zátěž a umí rostliny i přímo ošetřit. Těm kraluje řada dronů DJI Agras

TIP

Jak na fotogrammetrii v zemědělství, se naučíte na našem specializovaném kurzu.

Zemědělská inspekce s dronem typu VTOL křídlo

Pokud potřebujete zmonitorovat větší územní celky, třeba celý les, ve kterém hledáte stopy kůrovce, vyplatí se nasadit na misi dron typu křídlo, který je rychlejší a obsáhne na jedno vzlétnutí rozsáhlou plochu. Mrkněte se např. jak jsme nasadili VTOL dron Atmos Marlyn při školení vědců z Univerzity Karlovy.

Záleží jen na vás, jestli jste spíš zemědělec-vědec, a budete řešit analýzy s malými drony, nebo zemědělec v terénu, který dron využije přímo na „polní práce“. Od toho se bude odvíjet váš trénink na profesionálního pilota dronu pro zemědělství. 

Z legislativního pohledu má farmář s dronem nejlehčí  práci. Provoz bude probíhat ve většině případů nad polem, a tak spadá do kategorie OPEN A3. V takovém případě se do takového létání můžete pustit už po složení základního online testu certifikace pilota.

TIP

Přečtěte si více o využití dronů v zemědělství včetně tipů na konkrétní techniku.

Záchranář s dronem

Nejkrásnější roli mají drony v týmech a složkách integrovaného záchranného systému, protože zachraňují majetek a životy. Hrají tu hlavní roli drony s termokamerou, které rychle odhalí vznikající požár a pomohou ho kontrolovat nebo najdou ztracenou nebo zraněnou osobu v terénu. Drony s určitou nosností také mohou do nepřístupných oblastí dopravit krevní plazmu a lékařský materiál, jako to dělá společnost Zipline v Ugandě, nebo třeba defibrilátor člověku s infarktem, jako se to nedávno povedlo dronu Everdrone. Bezpečnostní složky zase využívají drony s optickou kamerou pro odhalování nelegálních skládek, ochranu přírodních památek nebo odhalování nelegální těžby. Drony, kde si může předávat řízení několik operátorů, se zase skvěle osvědčily při sledovačkách a pronásledovačkách.

Dron Everdrone, který zachránil člověka 

Pokud jste jako pilot dronu součástí IZS, nemusíte samozřejmě žádat o povolení Úřad pro civilní letectví s předstihem. V takovém případě je za bezpečnost provozu odpovědný velitel zásahu. 

TIP

Nejste součástí složek IZS, ale přesto chcete se svým dronem zachraňovat nebo podat pomocnou vrtuli? V případě nouzového stavu můžete nabídnout své služby operátora UAV nezištně veliteli zásahu, a pokud vaši pomoc schválí, můžete se zapojit. 

Jak vidíte, drony nejsou jen budoucnost, jsou i žhavou přítomností, která najde využití téměř ve všech oblastech lidské činnosti. Pokud vás tedy láká obrátit svou kariéru tímto směrem, o práci rozhodně nebudete mít nouzi. O tom, že pilot dronu je seriózní kariéra, svědčí i rostoucí počet “dronařských” oborů a projektů na vysokých školách, jako je např. ČVUT.

A co profese droního závodníka?

Věděli jste, že existuje oficiální liga droních závodů? Přečtěte si o tom, jak se stát závodníkem s drony.

 

👋✈ #LetuZdar

Anička

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Anička
Šéfeditorka

A žádný a možnááá a kdybyyy... Volím ta správná slova, češu a leštím textíky, aby bavily, ale taky abyste se dozvěděli to podstatné :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den