Slovník pojmů a FAQs 1 minuta čtení

Co je to zorné pole?

10 srpna 2023


Zorné pole (jinak řečeno úhel záběru) je oblast, kterou objektiv kamery dokáže zachytit a zaznamenat. Nejen u dronů zorné pole objektivu odkazuje na úhel, kterým kamera snímá své prostředí – určitou výseč reality. Širší zorné pole / širší úhel záběru znamená, že kamera zachytí větší část scény (širokoúhlé záběry), zatímco užší zorné pole se zaměřuje na menší oblast, menší výseč, větší detail – typicky ho mají teleobjektivy.

Zorné pole pilota

Naopak zorné pole pilota dronu je oblast, kterou pilot sleduje ve chvílích, kdy ovládá dron ze svého stanoviště pomocí dálkového ovladače. Toto zorné pole je omezeno vizuálním kontaktem mezi pilotem a dronem, přičemž létání v dohledové vzdálenosti (VLOS) je jedním ze základních pravidel pro bezpečné ovládání dronu. Pilot dronu může svůj stroj ovládat a monitorovat také čistě pomocí videopřenosu z kamery, nebo dokonce FPV brýlí, díky čemuž může sledovat scénu pohledem samotného dronu. Tento přístup ale nesplňuje podmínky VLOS a má svá specifická pravidla!

Jak se využívá různé zorné pole objektivu?

Při použití dronů pro fotografii, nebo třeba průmyslové snímkování, je zorné pole, alias úhel záběru, jednou z podstatných veličin. Širší zorné pole (kratší ohnisková vzdálenost, lidově širokoúhlý objektiv, např. u DJI Mini 3 Pro je zorné pole 82.1°) je ideální pro zachycení větších celků, jako jsou krajiny, města apod. Naopak užší zorné pole (menší úhel záběru, delší ohnisková vzdálenost*, alias teleobjektiv) se hodí pro detailní záběry a přiblížení objektů snímaných z větší dálky.

drony DJI MAvic 3 pro s trojicí objektivů

DJI Mavic 3 Pro složeny se 3 kamerami

TIP

Špičkové drony, jako třeba DJI Mavic 3 Pro záměrně používají větší počet objektivů s různým úhlem záběru. U tohoto dronu to je základní širokoúhlý, jeden kratší teleobjektiv (3x přiblížení) a jeden delší (7x optické přiblížení).

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den