Inspirace pro létání s dronem 5 minut čtení

Jak fotit a natáčet urbex z dronu?

7 srpna 2023

Anička

Zajímavé opuštěné objekty, brownfieldy, staré továrny… hledání a prozkoumávání opuštěných objektů včetně jejich dokumentace se věnuje vzrušující směr urbex. Co znamená urbex, jak začít s urbexem, jaká jsou pravidla pro urbex a hlavně jak při urbexu pomáhají drony, najdete v tomto článku.

Obsah článku

Co je to urbex?

Urbex je zkratka pro Urban Exploration, někdy najdete místo “urbexu” i pojem “infiltrátorství” – to vám napoví, o co v urbexu jde – o hledání a prozkoumávání neudržovaných nebo opuštěných objektů hlavně v městských aglomeracích. V českém prostředí se ale zájmu urbexářů těší i odlehlá místa, jako jsou staré hřbitovy, opuštěná stavení na samotě, zchátralé zámky nebo historické vojenské objekty. Jde prostě o průzkum všech možných opuštěných míst, která vznikla lidskou rukou. 

Věděli jste že?

Speciálním typem urbexerů jsou tzv. komínáři – lidé, kteří rádi lezou pro zábavu na komíny. Je jich přes 25 000 a sdružují se ve Svazu českých komínářů. Komíny mapují ve své vlastní databázi, kde si také vyměňují i záběry ze svých výstupů.

Urbex s dronem v lese nad opuštěným areálem

Vybavení pro urbex

Pokud nejdete prozkoumávat stoky nebo nehodláte zdolávat opuštěné stavby na lanech, budete vedle své foto a video techniky potřebovat hlavně:

  • Výkonné osvětlení (baterku, čelovku, světlomet…).
  • Bezpečnostní pomůcky, jako je rouška nebo respirátor. Rukavice, pevné boty a případně helmu.
  • Lékárničku pro ošetření možných zranění.
  • Mobilní telefon nebo jiný komunikátor pro případ nehody nebo jiné nepředpokládané události (nemáme teď na mysli vysílačky pro koordinaci urbexerů na útěku před sekuriťáky). 
  • Odolný, ale zároveň praktický batoh na všechny tyto nezbytnosti, se kterým se vám bude dobře provádět průzkum. Nebude se vám nikde zachytávat, je ideálně voděodolný a oděruvzdorný.

Jaká jsou úskalí urbexu aneb je urbex legální?

A tady leží zakopaný pes. V 99 % případů budete pro prozkoumávání opuštěných budov muset překonávat nějakou překážku, kterou se ji snažil zabezpečit majitel nebo správce. Přelézáte ploty, vnikáte do budov nebo areálů, a i když třeba nemusíte vyloženě překonávat překážku, málokdy chybí výstražné značky o zákazu vstupu. Zákon a urbex tedy stojí proti sobě, což ale, přiznejme si, dodává tomuto koníčku ten správný nádech dobrodružství. Když už při urbexu porušujeme státní vyhlášky nebo zákony, je vhodné minimálně dodržovat zákony urbexové komunity, abychom minimalizovali svoji stopu. Nic nezničili a nikoho neohrozili.

Urbex s dronem nad důlním areálem

Pravidla pro urbex pro zachování opuštěných objektů i pro budoucí infiltrátory

Pravidla urbexu dané komunitou jsou jednoduchá, ale hlavní motto urbexerů zní: Neodnášej si nic než fotky, nenechávej nic než stopy.” Mezi další pravidla pro “slušný” urbex patří:

  1. Nezveřejňujte přesná místa svého urbexu (místo pořízení svých snímků). Zveřejnění místa totiž často urychlí jeho zničení.
  2. Nechoďte na urbex sami. Pro bezpečnost při urbexu se pohybujte minimálně ve 2.

Hodí se pro urbex drony?

Drony si urbexeři oblíbili nejen pro snímání a natáčení větších opuštěných objektů z výšky, ale i pro natáčení interiérů formou průletu. Mezi nejvděčnějšími objekty kralují opuštěné vojenské, rekreační a výrobní areály nebo chátrající zámky a hrady, kterých je v Česku nepočítaně. Z logiky věci se pro droní urbex hodí lehké a skladné drony, které v pohodě donesete na místo v batohu a nemusíte se před akcí namáhat s komplikovaných nastavením. Vždyť často máte na průzkum jen pár minut, než dorazí ochranka nebo si někdo frmolu na opuštěném místě všimne.

Dron DJI Avata s vestavěnými ochrannými oblouky

Jako přímo stvořené pro urbex se jeví FPV drony, které natáčí pohledem z první osoby, a vytvářejí tak krásné “průlety” objekty, které připomínají takovou zrychlenou prohlídku. 

DJI Avata pro ultra-úzké průlety

Ideálním průzkumníkem urbex interiérů je cinewhoop dron DJI Avata. Jde o svižný FPV dron, který je navíc chráněn ze všech stran ochranným rámem. Byl navržen speciálně pro akrobatický let s ultra-úzkými průlety. A když spadne, přetočí se zase na “nohy”. Na jedno nabití vydrží ve vzduchu 18 minut, natáčí až ve 4K a je kompatibilní s několika ovladači a FPV brýlemi.

Focení a natáčení urbexu z dronu

Urbex s dronem nad lomem

Jak fotit urbex z dronu? 

Záleží, jestli budete fotit v interiéru nebo exteriéru. V interiéru budete bojovat s nedostatkem světla, a proto se většina urbexerů uchyluje k úpravám v postprodukci, aby vykouzlili ten pravý “opuštěno-strašidelný” nádech.  Nejčastěji si hrají s HDR pro zachycení velkého dynamického rozsahu dané scény. Opuštěná místa jsou už v povahy věci hodně kontrastní – výrazně světlá místa (přepaly v oknech) a výrazně tmavá místa (tmavé kouty místnosti) na jednom záběru dají snímači zabrat a tak musíte pro vykreslení scény často použít více expozic. Tady se bude hodit funkce bracketingu, kdy postupně vyfotíte několik snímků, které se liší o stanovený expoziční krok. Když je pak v postprodukci pomocí funkce HDR složíte dohromady, tmavá i světlá místa budou pěkně exponovaná. Funguje i tzv. maskování s různou expozicí.

Kromě výše vyjmenovaných tipů většina urbexerů doporučuje stativ a radí, abyste si při práci s technikou dávali pozor na vlhkost a prach, které jsou pro opuštěné objekty typické a foto a videotechnice rozhodně neprospívají. Z tohoto důvodu vždy doporučujeme vzlétat a přistávat s dronem na přistávací plochu, která zamezí zvířenému prachu, aby se dostal do citlivých součástek dronu. 

Jak natáčet urbex? 

I tady jde o interiér nebo exteriér. Interiérový průlet nejlépe nasnímáte FPV dronem. René Štefánik z naší FB skupiny Fotíme a natáčíme s dronem třeba natočil na svou domácí FPV skládačku s kamerou GoPro tento průlet Jánskými Koupelemi ve Starých Těchanovicích

 

A na co si dává při natáčení urbexu s dronem pozor? “Jelikož domácí skládačka nemá žádné antikolizní senzory, musíte mít cit v rukou. Je také důležité si celou trasu průletu projít, vytipovat problematická místa a hlavně potenciální místa dopadu dronu, kdyby se něco pokazilo. Abyste ho v případě pádu zase mohli vyprostit a neohrozili techniku, a hlavně sebe, když byste pro něj někam lezli,” sdílí své zkušenosti s droním urbexem René.

Podívejte se, jak jsme natočili FPV průlet vilou na prodej s DIY FPV dronem s GoPro 10 kamerou.

 

Jaká jsou úskalí létání s dronem na urbexu?

Při létání s dronem nad opuštěnými místy máte velkou výhodu – nejsou tam lidé, které byste mohli přeletem s dronem ohrozit. Problém ale zůstává v tom, že urbex je v podstatě ilegální, a pokud pro natáčení také musíte překonat překážku, porušujete vstupem na soukromý pozemek nebo do soukromého objektu zákon. Abyste mohli být do jisté míry z obliga, doporučujeme:

  • Využijte možnosti dronu a přiblížení jeho kamery. Do spousty areálů nebo objektů tak ani nemusíte vniknout, abyste si z výšky nafotili nebo natočili efektní snímky.
  • Dejte si obzvlášť pozor, pokud chcete prozkoumávat vojenský prostor. Tady končí sranda a je opravdu na místě zařídit si povolení. 
  • Pokud budete létat uvnitř opuštěné budovy, hodí se doplnit dron ochrannými kryty na vrtule

Kde najdete tipy na urbex aneb Jak najít opuštěná místa?

Urbex je čím dál populárnější, a tak dnes najdete úctyhodný seznam zdrojů s tipy na opuštěná místa, kde nafotíte sugestivní fotky nebo natočíte strašidelná videa. Fanoušci urbexu nedají dopusti na následující zdroje, jak najít urbex:

  • prazdnedomy.cz – Nejpopulárnější urbex web s urbex mapou ČR, ve které můžete pohodlně filtrovat a třeba si vyhledat fešný opuštěný objekt, který je aktuálně na prodej. Nejde jen o web pro urbexery, ale i o bohulibou iniciativu na záchranu prázdných nebo chátrajících památek.
  • urbex.fans – Taková sociální síť pro fanoušky urbexu, kde můžete sdílet své snímky, tipy na místa a diskutovat o nich s dalšími urbex nadšenci nejen z ČR.
  • Rádi pátráte po zajímavých lokacích v primárních pramenech? Možná objevíte dosud “nezurbexované” místo v seznamu chráněných památek NPÚ (hledejte “ohrožené”) nebo v celorepublikové databázi brownfieldů.

Na spoustu míst natrefíte jen tím, že se budete dívat kolem sebe. Co ta stará továrna, kolem které jezdíte každý den do práce? Nebo ta stará chalupa, kde po smrti majitelky už nikdo nebydlí? Kdyby vám i přesto chyběla inspirace, největší urbex fórum najdete na urbex.cz. Můžete se poradit, kam vyrazit, na co si na místě dát pozor, nebo dokonce najít parťáka pro svou příští výpravu.

6 tipů na TOP opuštěné lokality pro dronaře od DronPro

A kam na urbex podle DronPro? Naše TOP urbex místa jsou:

  • Opuštěný vepřín severně od Prahy v obci Dolínek, Odolené Voda.
  • Chmelárna/sušárna u sjezdu na Mělník na dálnici D8 v obci Všestudy.
  • Továrna “Oktagon” na severu Čech v Kamenickém Šenově.
  • Vápenka Biskup, Kvis a Kotrba v Praze 5 Řeporyjích.
  • Říčanská věznice
  • Střecha opuštěné budovy u obce Maxov na Českolipsku s obří malbou nahé ženy

Malba nahé ženy na střeše opuštěné budovy, zdroj: Google Maps

Tak štastný, a hlavně bezpečný urbex, ze kterého se vrátí celý urbexer i jeho droní parťák :-)

👋✈ #LetuZdar

Anička

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Anička
Šéfeditorka

A žádný a možnááá a kdybyyy... Volím ta správná slova, češu a leštím textíky, aby bavily, ale taky abyste se dozvěděli to podstatné :))

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den