Legislativa a pravidla létání pro drony 3 minuty čtení

Pilotní kurz pod křídly profesionálů – Povolení k létání a leteckým pracím

21 listopadu 2017

Přinášíme tip pro všechny, které také strhla „dronvlna“ – pilotní kurz pod vedením certifikovaných pilotů z DronPro. Jak taková akce probíhá? Záleží na vašich potřebách.

Obsah článku

První etapa – povolení k létání, dron v terminologii a v praxi

Chcete-li „pouze“ rozšířit řady profi pilotů, počítejte s tříměsíční lhůtou. V prvním měsíci za vás DronPro vyřídí administrativní náležitosti spojené s podáním (včetně podání) žádosti o evidenci pilota UA a rezervuje Vám prostor pro přezkoušení, kam se s vámi v osudný den jako duchovní podpora rovněž vydají. Dále je vám na míru ušita provozní příručka a zpracován datový soubor pro povinný nehořlavý štítek OK. Připraveno je také blokové schéma vaší multikoptéry.

DronPro vám rovněž zprostředkuje to nejvýhodnější pojištění a založí pilotní deníky, do jehož provozu vás důkladně zasvětí.

V průběhu druhého měsíce začne být kurz konečně akčnější :). Nejdříve absolvujete teoretickou přípravu na zkoušky ÚCL v rozsahu okolo tří hodin. Poté se můžete začít těšit na cca čtyři hodiny kondičního létání. A pozor – praktická část této fáze kurzu nezahrnuje pouze striktní opakování úloh :). Cílí především na vaše hloubkové porozumění UAV (unmanned aircraft vehicle) problematice a vypěstování správných návyků předletové přípravy. Během kondičního létání budou pilovány vaše technické dovednosti. Postupně nabudete zdravého sebevědomí a získáte pro pilotování tolik potřebný pocit jistoty. Při nácvicích zažijete také simulace různých krizových situací, jako je například ztráta spojení s dronem – a právě díky této průpravě vás v budoucnu při samostatném létání nic nezaskočí :).

Třetí měsíc zahrnuje závěrečné zopakování veškeré probrané problematiky a to bezprostředně před samotnými zkouškami na ÚCL. Poté vás čeká už „jen“ složení pilotní zkoušky před komisí. Z té však ale po absolvování DronPro kurzu nemusíte mít strach :).

Druhá etapa – administrativní cesta za povolením k leteckým pracím

Pakliže patříte mezi profesionální fotografy/filmaře a potřebujete pole své působnosti rozšířit o vzdušný prostor, povolení k leteckým pracím je pro vás nezbytností. Ve druhé fázi kurzu, rovněž tříměsíční, se jedná především o administrativu. Během prvního měsíce pro vás DronPro vytvoří a vyplní dokumenty, které jsou pro získání povolení k LP nezbytné. Zároveň vás naučí žádat o individuální výjimky udělované ÚCL a korektně provádět reporty. Druhý měsíc spadá do tzv. čekací lhůty, ve třetím měsíci konečně získáváte své povolení  stáváte se 100% profi dronaři :). 

Přímá účast, aneb jak to probíhá v reálu.. :)

Pilotní kurz pod křídly DronPro je především netradičním zážitkem. Veškerá komunikace probíhá v uvolněném duchu. Během školení se nejen mnohé naučíte, ale zároveň ze sebe (a mezi svými) úspěšně setřesete stres všedního dne.

Členové týmu evidentně tuší, že informační „nalejvárna“ není tím nejefektivnějším řešením a proto teoretické části oživují přímou diskuzí. Během přednášky není ani mm³ prostoru pro nudu. Veškerou vaši pozornost spolkne dynamický výklad, do nějž jste navíc aktivně zapojováni. Hravou a zábavnou formou se postupně seznamujete se záludnostmi stávající legislativy a osvojujete si znalosti základních pravidel bezpilotního létání. Pakliže přednášejícímu položíte otázku, na níž aktuálně nezná odpověď – ne, ani on není chodící encyklopedií :) – neodbude vás, nefabuluje. S poděkováním za dobrý postřeh přislíbí informace zjistit a v co nejzazším termínu vám je předat.

V závěru si všichni zkusmo napíší test podobný ÚCL. A věřte nebo ne, nejlepší způsob, jak se zbavit nepříjemného mravenčení před opravdovou zkouškou, je střihnout si ji celou nanečisto :).

Zábava teprve začíná! Následuje kondiční létání rozdělené do dvou bloků, během kterých si osvojíte letecké dovednosti mimo jiné i v režimu bez podpory GPS, tzn. když stroj ve vzduchu „plave“. To proto, abyste vždy pohotově zareagovali a vypořádali se s neočekávanou situací. Jeden z pilotů si vás vezme do parády a vydriluje vás na leteckých úlohách typu: čtverec/trojúhelník/písmena z abecedy – uspořádané různě v prostoru, ležatá 8, kruhy a půlkruhy, atd.

Opakování je matka moudrosti a proto si vše ještě jednou zrekapitulujete těsně před zkouškami. Následně vás pilot doprovodí na místo konání zkoušek a zůstane s vámi po celou dobu jako duchovní podpora :). Nemějte obavy, klienti DronPro mají doposud 100% úspěšnost. Po úspěšném absolvování „první etapy“ získáte povolení k létání. Následně ÚCL zašlete kompletní dokumentaci dle instrukcí, a poté už pouze čekáte na vydání povolení k leteckým pracím.

Týmu DronPro rozhodně nejsou cizí termíny „otevřenost dialogu nebo vstřícnost k názorům druhých“. Aby pro vás mohl i nadále zajišťovat ty nejlepší služby, neustále na sobě pracuje, vzdělává se, sleduje vývoj nových technologií a drží krok s moderní dobou.

Umíte si představit sami sebe v roli profesionálního pilota?
 Nabídka kurzů

 

👋✈ #LetuZdar

Nikča

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den