Slovník pojmů a FAQs 1 minuta čtení

Co je to maximální výška nad mořem?

16 června 2023


Levné uživatelské i drahé profesionální drony obvykle charakterizuje řada technických parametrů, jako jsou vnější rozměry, hmotnost, výbava, ale také maximální délka letu či maximální dosah. Co ale ve specifikaci dronu obvykle nenajdete, je maximální výška nad mořem. Tedy jednoznačná odpověď na otázku, jak vysoko vyletí dron? Případně v jaké maximální výšce může dron létat?

Ani jeden z těchto parametrů vlastně není nutné uvádět, jelikož drony za běžných okolností nesmí létat výše jak 120 m AGL* (nad povrchem země), v zásadě bez ohledu na nadmořskou výšku. Proto je třeba maximální dosah (jak daleko doletí dron) myšlen primárně v rovině horizontální, tedy jako vzdálenost, nikoliv jako výška letu.

*V pravidlech pro létání s drony se nejčastěji setkáme s údaji definujícími výšku letu označenými AGL (Above Ground Level – výška nad zemí), případně AMSL (Above Mean Sea Level – výška nad střední hladinou moře).

Jak vysoko vyletí dron? Aneb (ne) oficiální droní rekordy

Přestože obecně platná pravidla pro létání s drony ve většině případů brání či zakazují specifické výškové létání s drony, najde se pár pokusů a rekordů, které můžeme zmínit. Lidé zkrátka rádi zkouší, kam doletí dron nebo jak vysoko vyletí dron.

Specifickou kategorií jsou pokusy o dosažení maximální výšky dronu nad povrchem země, které jsou ale obecně dost nebezpečné (pro dron, ptactvo, letecký provoz apod.) a bez speciálního povolání také nelegální. Nebudeme je tedy radši „propagovat!“ Jinou zajímavou kuriozitou jsou lety s dronem v mimořádných nadmořských výškách. Příkladem za vše může být let okolo Mt. Everestu s modelem DJI Mavic 3. Nutno ale podotknout, že k tomuto letu bylo potřeba nejen speciální povolení, ale také úpravy na samotném dronu. Třeba odlišné vrtule, aby měl Mavic 3 v takto řídkém vzduchu dostatečný vztlak. Výsledné záběry jsou ale úchvatné – viz přiložené video.

dron DJI MAVIC 3

DJI Mavic 3 - Flying Over Mount Everest

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den