Ze zákulisí světa dronů 4 minuty čtení

Drony přes celou fasádu: Jak vznikal street art DJI & DronPro

8 března 2023

Štěpán

Nestává se běžně, že by vás někdo nechal „počmárat“ celou fasádu výjevy dle vaší představy a stylu. Jenže přesně to jsme udělali, navíc ve spolupráci s DJI! Koho by zajímal běžný billboard, když může společně s renomovanými streetovými umělci nechat vyšvihnout luxusní, skoro až fotorealistickou malbu maximálních rozměrů, která praští do očí každého, kdo půjde nebo pojede okolo?! Podívejte se do zákulisí vzniku murálu, který můžete vidět v Praze na křižovatce ulic Nádražní a Vltavská, kousek od naší prodejny dronů

Obsah článku

Chemis – Jak vznikala malba na pražské fasádě?

K realizaci „naší“ droní malby přes celou fasádu domu v ulici Vltavská 17 (Praha 5) jsme si přizvali předního streetového umělce známého pod jménem Chemis, jednoho z nejlepších v tomto oboru v naší malebné zemičce uprostřed Evropy. Pokud jde o globální měřítko, pak Chemis sám sebe řadí do první stovky streetových umělců na světě s ambicí dopracovat se v horizontu několika let do TOP 10!

Jak dlouho může trvat dostat se až na takovouto úroveň? Chemis říká, že malbě sprejem se věnuje dohromady nějakých 20 let, samotný streetart mu zabral zhruba posledních 10 let života. Přesněji, prvních 10 let se zaměřoval na klasické graffiti, dalších 10 let pak věnoval podobnému druhu velkoplošné malby. Ostatně přestaňme tlumočit názory a postřehy umělce a nechme ho promluvit vlastními slovy v rozhovoru s Alexem, který společně vedli chvíli po dokončené celého díla!

Když se podíváme na stěnu za námi, tak je tam vidět spousta barev, spousta záhybů, gradientů, detailů. Podle mého, co kus malby, to solidní umělecká práce. Třeba jen ty sochy vypadají,  jako bys je snad rovnou sundal z Karlova mostu a plácl na zeď! Co ty vnímáš jako největší výzvu téhle malby, co ti dalo nejvíc zabrat?

Ze všeho nejhorší je to vždycky načrtnout, udělat si základní skicu. Třeba už jen fakt, že před touhle fasádou je kus jiného domu, znamená, že jsem nemohl jít přímo naproti a celé si to vyfotit kolmo na povrch. Musel jsem jít vždy trochu bokem, kvůli čemuž je pak celý barák nakřivo, různě deformovaný. Tohle přenést na sketch je technicky dost náročný.

Jaký byl tedy postup a jaké jste použili prostředky?

Základní nákres jsme dělali z plošiny, to bylo ještě dobrý. Další část se ale dělala z lešení, a to je podstatně horší. Skrz podlážky totiž nevidíš dobře polovinu stěny, proto si musíš spoustu věcí domýšlet.

Jasně, takže se kolikrát jen modlíš, aby to bylo správně a tys to pak nemusel předělávat? Každopádně podle nákresu, co jsem viděl, jsi to dal na první dobrou! Je vidět, že máš prostě oko.

Ale jo, povedlo se to, to je jasný. Jen jsou podobné malby dost technicky a časově náročné. Třeba jen proto, že musíš neustále lézt nahoru a dolů, kontrolovat sketch a tak stále dokola. Největší mazec je prostě vytvořit ten základ. Pak už to jsou v podstatě jen takové velké omalovánky, jak tomu někdy říkám.

Murál s drony na pražském Smíchově při pohledu z autaMurál s drony na pražském SmíchověDJI FPV na murálu na pražském Smíchově

Ve výsledku jsi to nedělal celé sám, ale měls  k ruce Proroka, jak moc ti pomohl?

Helpnul mi strašně moc! Dělám s ním už delší dobu, takže vím, že se na jeho skills můžu spolehnout, že jsou fakt výborný. Na něm byla hlavně detailní fáze, na což má Prorok neskutečný feeling a dokáže se na to neskutečně soustředit. Nikam nespěchá, prostě si s tím hraje, ale pak to stojí skutečně za to. Ony tyhle věci ani uspěchat nejdou. Je to skvělý člověk a velká pomoc, odvedl fakt velký kus práce.

Když se dívám na tu plochu, kolik barev, sprejů na tuhle malbu vlastně padlo a jak dlouho se to malovalo? Tedy když pominu, jak dlouho trvalo celou tuhle záležitost úředně zařídit a nechat posvětit.

Podle mě jsme celkově spotřebovali tak 200 až 300 barev. Není se co divit při té ploše. Tahle malba byla dost komplikovaná, jelikož je tam hromada barev a strašně moc detailů. Celkově jsme na tom dělali tak 3 týdny. Tu a tam do toho zasáhla nepřízeň počasí, ale měli jsme vymyšlený určitý termín, do kdy to chceme mít hotové, a ten se podařilo dodržet, takže jsem rád.

Kolik to stálo a jak dlouho trvalo vyběhat povolení?

Alex: Povolení trvalo vyběhat rok. Problém byl pro úřady s barevností, ale bez těch barev by to stálo za prd. Nakonec to ale dobře dopadlo. Chemis je zároveň jedinej v republice, kterej něco takovýho umí. Jinak celkovou cenovku neřeknu, ale pronájem jeřábu vyšel zhruba na 20 000 Kč a lešení 40 000 Kč/měsíc. Jenom zajištění týhle techniky nám trvalo 4 dny, Chemis pak za 2 dny murál načrtl.

Povedlo se to skvěle! Už teď se tady zastavuje hromada turistů a ukazují si na tuhle naši stěnu a říkají: „Tohle je Karlův most, támhle Pražský hrad, tady je tahle a tahle socha a tady jsou drony DJI.“ A to byl samozřejmě náš cíl. Takže ještě jednou moc díky a třeba se příště vrhneme na něco dalšího až pomalujeme celou Prahu!

Díky taky za tuhle příležitost. Byla to někdy docela výzva, ale poprali jsme se s tím, to je super.

6 bonusových otázek pro Chemise

Jak ses vůbec dostal ke graffiti a posléze k murálům?

Ke klasickýmu graffiti jsem se dostal na základní škole přes. hip hop. Vyzkoušel jsem si to a začalo mě to hodně bavit. Pak už to byl vývoj, inspirovaly mě fotky ze zahraničí a zkoušel jsem první postavy a obličeje. Dál jsem je zdokonaloval až k fotorealismu – malby taky byly čím dál tím větší a větší. A kdo to chce taky zkusit? Určitě to není o penězích nebo o sprejích. Když to chceš, tak si vlastní cestu najdeš. Jako já, když jsem začínal malovat po vlastní ose v Benešově, odkud pocházím.

Kam tvoje tvorba směřuje teď? Kam se chceš dostat dál – třeba do galerií jako jiní, původně street umělci?

Aktuálně přemýšlím o tvorbě na menší formát, stítotisk nebo jiné tiskařské techniky a tomu musím uzpůsobit styl, protože fotorealismus je pro tyhle techniky náročněj. Tak s tím teď experimentuju, aby moje věci byly dostupnější pro lidi – v zimě, když nemůžu malovat, tak můžu experimentovat. Rády bych zkombinoval cestování a tvorbu venku s atelérem v zimě – prostě kombo pro všechny období, to nejlepší z obojího – dobrodružství v létě a soustředěnější tvorba v zimě.

Jseš free i pro další zakázky? Jak má vypadat pro tebe ideální poptávka?

Přijímám potávky, ale drtivou většinu až na příští rok. Přitom si vybírám si, co by mě zajímalo – baví mě věci, kde máš volnou ruku, ideální zakázka má taky nějakou plochu a zadavatel je ochoten zaplatit za cokoliv si vymyslim :-)

Co bys nikdy nemaloval?

Asi bych nikdy nemaloval témata, který jsou proti mýmu přesvědčení. Koupit si mě nejde.

Jaký je tvůj vztah k dronům? Máš nějaký, uvažuješ o něm? Pokud máš, jaký a na co ho používáš?

V začátcích jsem drony vyzkoušel, ale od tý doby jsem neměl čas. V budoucnu bych ale chtěl dron využít k natáčení nějakých zahraničních outdoor projektů, ale na to bych potřeboval ještě parťáka. 

Co bylo na smíchovském murálu to nejtěžší?

Projekt byl rozpracovaný jeden rok, čekalo se na povolení, u počasí hrála roli velká zima, strašně moc detailů, hodně barevný a problém je taky vítr, který může rozstříkat sprej.

👋✈ #LetuZdar

Štěpán

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 2.3333/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den