Inspirace pro létání s dronem 3 minuty čtení

Když ze 30 m spadne barel vody: Instalujeme airdropping systém, padák a FPV kameru na obra DJI Matrice 600 Pro

23 ledna 2023

Štěpán

Možná si vzpomenete, jak jsme před zhruba 2 lety vyrazili do uhelných dolů Mostecké pánve, abychom zde pomohli natáhnout kabel vysokého napětí za asistence „nosného“ dronu DJI Matrice 600 Pro. Tehdy jsme ale neměli veškeré plánované vybavení, proto bylo potřeba trochu improvizovat. Teď už naštěstí máme vše dávno pohromadě, proto jsme stejný dron vybavili airdroppingovým systémem, bezpečnostním padákem a FPV kamerou. A pak z něj ve výšce 30 m pustili barel vody. Chcete vědět víc?

Obsah článku

V dnešním díle a praktické ukázce vám názorně předvedeme, jak se vše připravovalo pro zamýšlenou pracovní misi. Začneme základním popisem výbavy, kterou jsme objednali pro náš pracovní dron DJI Matrice 600 Pro, mrkneme v rychlosti na postup její instalace, řekneme si více o funkci jednotlivých prvků a nakonec celé řešení demonstrativně vyzkoušíme v praxi se zkušební zátěží.

DJI Matrice 600 Pro – tažení elektrického vedení (prosinec 2020)

 

DJI Matrice 600 Pro – dron pro filmování, snímkování i přesun nákladu

Pojďme ale hezky popořadě a připomeňme si, co že to máme za stroj? DJI Matrice 600 Pro možná není z nejnovějších řešení značky DJI, je to ale stále funkční, výkonný a spolehlivý pracant. Díky šestici rotorů (hexakoptéra), ale také díky šestici dostatečně silných baterií můžete pod tento dron umístit ledacos.

Air dropping na dronu DJ M600 Pro
Air dropping na dronu DJ M600 Pro

Nejčastěji se pod něj usazují kamery Zenmuse, případně stabilizátory DJI Ronin-MX schopné pojmout další rozličná záznamová zařízení. Nic z toho ale pro nás není aktuálně důležité, jelikož naše mise míří poněkud jiným směrem. Klíčová je pro nás naopak nosnost tohoto dronu – až 6 kg! Té bychom rádi využili.

DJI M600 Pro připraveno ke staru
DJI M600 Pro připraveno ke startu 

Praktická je rozhodně také funkce zatahovacího podvozku, přesněji řešení, kdy se přistávací nohy vyklopí směrem vzhůru a případná kamera zavěšená pod dronem má nerušený výhled v rozsahu 360°. My tedy oceníme hlavně fakt, že se „vzhůru uklizené“ přistávací nohy nebudou plést do cesty našemu nákladu.

Doplňky pro M600 Pro – Bezpečnostní padák a FPV kamera pro orientaci

Pojďme už konečně blíže k dnešnímu poslání. Začněme třeba u největšího instalovaného doplňku, kterým je balistický záchranný padák Galaxy GBS 10/150 s nosností 5–15 kg, který se rozvine během 0,5 sekundy! Je to hlavně pojistka pro nepředvídatelné situace, ale může se sakra hodit.

Balistický padáková systém Galaxy GBS 10
Balistický padáková systém Galaxy GBS 10

Samotný padák ale bohužel nestačí, navíc je k němu potřeba doplnit i takzvaný „engine cutter“. Tedy systém, který v případě nouze zasekne, respektive okamžitě zastaví všechny motory, aby se do vrtulí nezamotal padák, nebo aby se nepřesekly (nezamotaly) nosné šňůry. Dále je potřeba doplnit systém propojující samotný padák s řídicí jednotkou, ale také bezpečnostní pojistku zaručující deaktivaci balistické patrony při manipulaci s dronem na zemi.

Engine Cutter pro odpojení motoru dronu
Engine Cutter pro odpojení motoru dronu

Jedním z nejmenších, ale neméně důležitých přídavných prvků, je nenápadná FPV kamera, která nám bude sloužit jako monitor pomáhající s navigací, jelikož dron samotný žádnou jinou kameru neponese.

Náhledová FPV kamera RunCam
Náhledová FPV kamera RunCam

Doplňky pro M600 Pro – Air dropping

Poslední a zcela zásadní součástí pro námi zamýšlené využití je na pevné kovové desce usazený airdroppingový systém. Ten obsahuje vlastní baterii, ovládání, samotný mechanizmus doplněný o servo-motorek, ale také vysílač, nebo spíše přijímač našich povelů, který bude pohybovat s úchytem usazeným pod dronem.

Air dropping systém dronu na desce
Air dropping systém dronu na desce

Aby bylo možné plně kontrolovat všechny zmíněné systémy a doplňky, nebude nám stačit pouze klasický ovladač DJI. Ten samozřejmě využijeme pro pilotáž, zároveň ale budeme potřebovat ještě druhou vysílačku pro druhého operátora. Touto vysílačkou se bude řídit jak airdroppingový systém, tak případně bude možné manuálně odpálit záchranný padák, kdyby šlo do tuhého! Z toho tedy jasně vyplývá, že se celé řízení neobejde bez 2 operátorů – pilotů, kopilotů, operátorů, odpalovačů… Je na vás, jak si jednotlivé funkce pojmenujete, každopádně jeden bude kontrolovat průběh letu, druhý bude obsluhovat připojená zařízení.

Vysílač pro ovládání air droppingu a dalšího příslušenství dronu
Vysílač pro ovládání air droppingu a dalšího příslušenství dronu

Otestovat a připravit na skutečnou misi

Průběh a postup samotné instalace jednotlivých prvků není třeba blíže popisovat, vše je dostatečně vidět v našem videu. Důležité je, že se všechny doplňky podařilo pevně a bezpečně uchytit na dron, vše jsme zapojili a postupně otestovali, a byli tedy za krátko „ready“ pro první fyzický test.

Přesněji – vše se ještě odzkoušelo v bezpečném zázemí dílny, kde se celý projekt realizoval. Samozřejmě jsme neodpalovali padák, jen prověřili jeho úspěšné zapojení a propojení s kontrolním systémem. Co jsme si naopak vícekrát ověřili nasucho byla funkčnost a ovládání airdroppingového řešení s jednoduchým očkem a jisticím trnem. Nezbývalo tedy už nic jiného, než se vydat ven provést test v reálném prostředí.

Řídicí a komunikační propojení dronu, air droppingu a padáku
Řídicí a komunikační propojení

Pro zkoušku nosnosti a ovládání air droppingu jsme použili barel s vodou (5 l) usazený v papírové tašce DronPro, kterou jsme jednoduše zahákli zespodu pod dron. Našeho pracovního fešáka jsme poté bez problému zvedli do vzduchu, nějakých 30 m nad zem, a uvolnili náklad! Jak skončil testovací barel po pádu z této výšky? Opět nejlépe napoví naše video.

Pojistku odpojit před startem dronu
Pojistku odpojit před startem dronu

DJI Matrice 600 Pro + air dropping – Co nás čeká dál?

Tímto je tedy vyřešena a dobojována alespoň první část naší pracovní mise. Dron DJI Matrice 600 Pro je plně připraven plnit své budoucí praktické poslání. Celý tento projekt se vytvářel pro lidi z ČEPS starající se o vedení vysokého napětí a měl by sloužit zejména jako pomocník pro snazší a rychlejší průběh natahování nových kabelů na vysoké a těžko dostupné elektrikářské sloupy. Nyní už trochu sofistikovaněji a elegantněji, než jak jsme to před 2 lety improvizovaně lepili v Mostecké uhelné pánvi. A nebojte, jakmile dojde na ostré nasazení celého našeho zařízení, podělíme se s vámi o naše zkušenosti.

👋✈ #LetuZdar

Štěpán

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den