Návody na létání a práci s dronem 8 minut čtení

Jak používat akční a outdoorovou kameru? 2. díl: Akční záběry v zimě

7 února 2023

Štěpán

Zkušení a zapálení uživatelé akčních kamer asi žádné zásadní rady, jak pracovat se svým náčiním, nepotřebují, i když vždy je prostor ke zlepšení. Naopak ti, kteří svět akčních a různých outdoorových kamer postupně objevují, budou rádi za každý tip a každou radu. I proto jsme se před delším časem věnovali základnímu výběru akční kamery, abychom na něj mohli dnes navázat speciálním zimním dílem.

Je vaše akční kamera připravena do skutečné akce?

Na začátek neuškodí připomenutí, že všechny akční kamery rozhodně nejsou stejné. Tedy jak z hlediska parametrů dostupného záznamu, kvality obrazu, stabilizace a dalších specifik, tak ani ve směru konstrukce a odolnosti. Přitom právě stavba kamery, její bytelnost, odolnost, případně utěsnění jsou prvky, které bychom měli mít na paměti, pokud máme v plánu pořídit působivé záběry z různých zimních aktivit a sportů. Tedy z lyžování, skialpů, snowboardingu, výletů na sněžnicích a bůhvíčeho ještě.

DJI Osmo Action a snowboarding

On by si jeden možná řekl, že když už nějakou „krabičku od mýdla s objektivem“ její výrobce označuje výrazem „akční kamera“, lze předpokládat, že bude tento produkt plně vybaven a na 100 % připraven pro akční nasazení bez zásadních limitů a omezení. U mnoha kousků to je sice pravda, a snad i naprostá samozřejmost, nemusí to ale platit vždy a všude.

Zima není léto! Odolnost je pro sportovní kamery zásadní

Proč nás vlastně tolik zajímá odolnost? Je to vcelku logické. V chladnější části roku (nejen) při zimních radovánkách lze předpokládat, že budete své akční záběry lovit hlavně venku. To samé samozřejmě platí i na jaře, v létě a na podzim. Jenže v zimě jsou podmínky pro akční filmaře v mnohém náročnější.

Jednak bychom mohli poukázat na kratší dny a méně světla, i když to je v tomto směru spíš vedlejší, podstatnější jsou klimatické podmínky. Tedy samozřejmě zima (chlad a mráz), ale také větší vlhkost, častější a výraznější přechody z tepla do zimy, a naopak. A všudypřítomný sníh!  

Zkrátka a dobře, za slunného letního dne akční kameře nic zásadního nehrozí… Leda pád na kámen nebo přehřátí, možná zvýšená prašnost nebo voda v případě plavání a potápění. V zimě je ale potřeba hlídat svou techniku bedlivěji a více přemýšlet, kdy, kde a jak kameru uložím, upevním, kdy je rozumné ji zapnout a kdy nikoliv.

Obal na akční kameru
I takhle můžete chránit akční kameru

Akční kamery – Potvrdit si, jak moc jsou „akční“

Právě vzhledem k výkyvům teplot, vlhkému prostředí (a sněhu), ale třeba i s ohledem na opakované skokové teplotní přechody je vhodné o výběru a použití své akční kamery trochu přemýšlet. Na jednu stranu můžeme jmenovat příklady nezdolných matadorů jako je GoPro Hero nebo DJI Osmo Action 3, s nimiž není nutné zacházet vysloveně v rukavičkách. Naopak se ale budou hodit teplé rukavice!

Tyto ukázkové modely akčních kamer toho skutečně hodně vydrží. Měly by být dostatečně odolné, aby ustály nejeden pád, v zimě asi spíš měkčí do sněhové peřiny. Zároveň jsou tyto kousky dobře utěsněné, přesněji voděodolné/vodotěsné. Nebude proto vadit, když je budete používat za hustého sněžení, když se s takovou kamerou na helmě vyválíte v prašanu a v extrému ani když se při dobrodružné expedici propadnete skrz led do zamrzlého jezera (a pak se snad dostanete zase ven!!!).

Tyto a podobné odolné a vodotěsné akční kamery toho zkrátka vydrží víc než dost, proto je můžeme doporučit jako volbu č. 1, pokud plánujete akční videa ze zimních aktivit. Navíc zmíněné outdoorové kamery jako je GoPro nebo DJI Osmo mají mnohdy garantovanou funkčnost i za výrazně nízkých venkovních teplot.

DJI Action 3 až do -20 °C

Jako názorný příklad přidejme výňatek z popisu kamery DJI: „S akční kamerkou DJI Osmo Action 3 si užijete nepřetržitý záznam po dobu až 150 minut při teplotách až -20 °C (-4 °F).“

Méně odolné akční kamery = raději s obalem!

Určitě dobře víte, že ne vše, co se leskne, je zlato, že? Proto nelze brát za plně automatickou skutečnost, že bude každá outdoorová kamera sama o sobě dostatečně odolná, utěsněná, případně vodotěsná, přestože většina akčních kamer takovými vlastnostmi disponuje. Nicméně třeba modulární kamera DJI Action 2 je v tomto směru hodně specifická.

Její základní „kostička“ obsahující objektiv, kameru, kontrolní displej a vnitřní paměť je plně vodotěsná (do 10 m). To samé ale neplatí pro její rozšíření, tedy přídavné moduly, ať už se jedná o kousek s baterií a MicroSD slotem, nebo variantu s druhým displejem a prostorem pro paměťovou kartu. Tyto prvky vodotěsné rozhodně nejsou! Dokonce nemají ani zakrytý slot pro paměťovou kartu. Proto, pokud byste brali kameru DJI Action 2 ven s cílem pořídit záznam třeba z lyžování nebo skialpů, bude potřeba používat buď jen samotný kamerový blok, nebo si pořídit vodotěsné podvodní pouzdro.

Modulární design akční kamery DJI Action 2
Modulární design akční kamery DJI Action 2 skrývá pár nástrah – třeba rozdílnou voděodolnost jednotlivých modulů.

Stejné pravidlo a stejná poučka platí i pro jiné sportovní kamery, které nejsou utěsněné a voděodolné, případně vodotěsné. Nebo i starší kousky, u kterých si už zkrátka nejste jisti.  Pokud nevíte, jak je na tom váš přístroj, pátrejte po těchto parametrech na stránkách výrobce. Respektive, pokud chcete mít jistotu, s nasazeným podvodním pouzdrem chybu určitě neuděláte.

Pro použití v zimní akci, nebo radši ne?

Na jistou míru vodotěsnosti se lze spolehnout u velkého množství sportovních kamer, třeba i u drobných kousků Insta360 Go 2 (vodotěsnost do 4 m). Dostatečně odolná a vodotěsná je ale i 360° kamera Insta 360 X3 (do 10 m), i to je dobré vědět.  Naopak kamera, kterou bychom pro akční zimní natáčení příliš nedoporučili, je DJI Pocket 2, jejíž konstrukce ji předurčuje spíše pro pohodové vlogování než akční divočiny.

Požehnaná budiž tlačítka, aneb jak na ovládání akční kamery v zimě?

Moderní sportovní kamery dnešních dní oplývají výbavou a možnostmi, o jakých se jejich předchůdcům dob vcelku nedávno minulých ani nesnilo. Barevné dotykové displeje jsou dnes skoro samozřejmostí, fyzických tlačítek je proto výrazně méně. Jenže právě tento pokrok nemusí být výhodou vždy a za všech okolností.

DJI Osmo-action-3-zima-03

V dobách, kdy si akční kamery vystačily s několika fyzickými tlačítky a pouze stavovým, případně jednoduchým náhledovým displejem, bylo ovládání za zhoršených povětrnostních podmínek mnohdy i snazší než dnes. Fyzická tlačítka se totiž dala snadno ovládat i v rukavicích. Jenže v dnešní době dotykové?! To už je někdy oříšek.

Ano, často stačí nastavit si dopředu požadované režimy a poté se spolehnout na základní ovládání – spouštět či ukončovat záznam, nebo přepínat několik základních režimů záznamu (modelově video, foto, timelapse). Horší je to v případě, když si chcete prohlédnout, co jste natočili, nebo když potřebujete změnit rozlišení, snímkovou frekvenci, úhel záběru apod. V takovém případě prostě musí rukavice dolů nebo je potřeba investovat do speciálních fotografických rukavic.

Sportovní kamery s hlasovým ovládáním

Aby bylo ovládání akční kamery za různých podmínek co nejsnazší, snaží se jejich tvůrci přijít s různými nápady a zlepšováky. Jedním z nich je rozhodně hlasové ovládání, které již není žádnou revoluční novinkou, přesto jej nenajdeme vždy a všude. Každopádně právě zimní provoz akční kamery přímo nahrává tomuto způsobu ovládání. Je určitě snazší vyslovit kontrolní příkaz (např. „GoPro, start recording“), než se pracně snažit nahmátnout spoušť.

Kam v zimě upevnit akční kameru? Atraktivní úhly pohledu

Možností, jak používat sportovní kameru v zimě je celá řada, stejně tak jako počet možností, jak kameru upevnit a kam ji přidělat. Základem může být tradiční nebo „neviditelná“ selfie tyč, kdy se protagonista a kameraman v jednom dívá přímo do objektivu. To je ale vlastně jen základní odrazový můstek. Dalších možností je až nepřeberné množství.

Insta 360 selfie tyč
Sportovní kamera Insta 360 na selfie tyči

Akční kameru si můžete upevnit na helmu, třeba pomocí nalepovacích destiček nebo originálního příslušenství ke konkrétní helmě (často rozšířený je „packový“ GoPro úchyt). Pravdou ale je, že pohled z horní strany helmy je už dost překonaný, okoukaný. Akční záběry vypadají lépe, když se kamera upevní třeba kousek nad oči, případně na úroveň brady a tak podobně.

Sportovní kamera přímo na snowboardu
Sportovní kamera přímo na snowboardu

V zimě, v létě, na kole, při chůzi i lyžování oceníte také třeba hrudní úchyt s pružnými popruhy, díky němuž dostanete do záběru i svoje ruce. Už jen to dodá sportovním záběrům působivý a dramatický efekt, jelikož se propojí popředí a samotná scéna – krajina.

Specifické úchyty a neviditelné tyče

Tímto ale výčet různých úchytů a upevnění zdaleka nekončí. Existují různé čelenky, čelovky, úchyty na zápěstí, možnost upevnit kameru na hůlku, na samotný snowboard nebo lyže. Možností jsou zkrátka mraky. Existují třeba i řešení, kdy je kamera upevněna k pohyblivé konstrukci upevněné k helmě jezdce nebo lyžaře a při jeho pohybu se může různě otáčet.

Ještě trochu jinou vychytávkou jsou aktuálně dost oblíbené neviditelné selfie tyče. Jak taková věc funguje? Jde vlastně „pouze“ o chytrou softwarovou funkci, která tyč samotnou ze záběru jednoduše vymaže. Toto řešení se primárně objevuje u 360° kamer, kde by právě tyč nehezky překážela v záběru. U klasických akčních kamer tuto funkci hledat nemusíte (obvykle ji nenajdete). Záběr se dá ale většinou vyladit tak, aby selfie tyč byla jednoduše mimo úhel záznamu.

Pohyblivý úchyt akční kamery na lyžařskou helmu
Pohyblivý úchyt akční kamery na lyžařskou helmu

Klasické zimní poučky (nejen) pro akční kamery

Zdá se, že jsme probrali vše důležité, co se týká práce s akční kamerou v zimě a při zimních radovánkách. Jako určitý bonus ale můžeme přidat pár klasických tipů a praktických rad, které se zdaleka netýkají jen outdoorových kamer, ale provozu elektroniky v zimě obecně.

DJI osmo-action-3-zima-02

Baterky v teple (na těle)

V první řadě je potřeba si uvědomit, že chladné zimní prostředí nedělá ani trochu dobře našim bateriím, přestože tvůrci akčních kamer mnohdy slibují pohodlný provoz i v teplotách hluboko pod nulou. Jasně, i v mrazu bude akční kamera fungovat, měla by, ale jak dlouho? S teplotou klesající pod bod mrazu totiž rapidně klesá okamžitá kapacita současných baterií, což je prostě holý fakt.

Zároveň ale existuje letitá poučka, starý, zdaleka nejen fotografický trik, která říká, že je ideální umístit baterie co nejblíže vlastnímu tělu, kde nebudou mít šanci tak rychle promrznout. Člověk by si měl sice zároveň dát pozor na vlhkost a pot, každopádně logika je jasná. Rezervní baterie v teple pod bundou vydrží v akci o poznání déle než ty pohozené někde v batohu.

TIP

Případně, pokud už dáváte baterie do batohu, zkuste najít místo co nejblíže zad, kde se, při vyšší intenzitě pohybu, drží více tepla. Přečtěte si více o péči o baterie pro drony.

Pozor na teplotní přechody!

Podobně jsou pro zimní měsíce specifické a záludné náhlé přechody zejména ze zimy do tepla. Návrat z výpravy nebo zastávka na oběd. Nejspíš už jste někdy slyšeli, že není dobrý nápad zapínat zmrzlou elektroniku, kterou jsme přenesli z venku do tepla! Hrozí totiž kondenzace vzdušné vlhkosti vně, ale hlavně uvnitř přístroje, kde se nachází citlivá elektronika – tištěné spoje, procesory atd. Vysrážené kapičky vody dokáží napáchat velké škody!

Ideálním postupem je zajistit citlivému elektronickému zařízení postupné ohřátí a až poté jej můžeme v klidu a bezpečně zapnout a znovu použít. Toto pravidlo přitom nemusí doslova platit pro dostatečně odolné, a hlavně důkladně utěsněné akční kamery, do nichž by se vzdušná vlhkost neměla tak snadno dostat. Ale i tak je lepší o tomto riziku vědět a dopředu na něj pamatovat.

DJI osmo-action-3-zima-01

Pro představu jeden praktický příklad: Vrátíte se z lyžařské výpravy a natěšeni na svoje akční snímky otevřete svou akční kameru, vyndáte z ní paměťovou kartu, nebo ji dokonce připojíte rovnou k počítači a začnete z ní sosat data. Právě to je přesně ten okamžik, kdy „prolomíte“ její těsnění a pustíte do jejích zmrzlých vnitřností nežádoucí vlhkost. Takže hlavně s rozumem.

Zima, světlo, filtry?

Jeden bonusový tip na závěr. Nejspíš si dokážete představit nebo vybavit situace, kdy jste na svahu, třeba vysoko v horách – slunce pálí, odráží se od bílé sněhové peřiny, až je ho tolik, že se bez náležitě silných slunečních brýlí nedá skoro existovat! Přílišné množství světla nedělá dobře ani snímací soustavě akční kamery a není přínosné ani pro kvalitu a vzhled záznamu. Co s tím udělat? Jednoduše sáhneme pro „sluneční brýle“ určené pro naši sportovní kameru!

ND filtr na akční kameru GoPro
ND filtr na akční kameru GoPro

Skutečné sluneční brýle samozřejmě před objektiv lepit nebudeme, ale použijeme jejich ekvivalent, kterým jsou ND filtry. Případně můžete použít i polarizační filtr, nebo jejich kombinaci. ND a dalších filtrů pro akční kamery je na trhu velké množství, stačí jen najít vhodnou sadu pro vaši akční kameru. Pokud vás toto téma zajímá více, mrkněte na článek ND filtry a další filtry pro dron, který můžete vztáhnout i na sportovní kamery.

ND filtry na akční kameru DJI Osmo Action 3
ND filtry na akční kameru DJI Osmo Action 3

Kam příště s tématem akčních kamer?

Druhý díl povídání o akčních kamerách není rozhodně posledním z naší technické „mini-série“ rad, tipů a triků. V plánu máme i další témata, třeba obdobné povídání o letním využití akčních kamer, o focení a filmování pod vodou, ale třeba i jeden díl, kdy si povíme, jaké nastavení filmového záznamu se hodí pro vlogování, jaké pro snímky krajiny, akční záběry a podobně. Stay tuned a koukněte i na náš starší článek o tom, na co si dát pozor při létání s drony v zimě.

👋✈ #LetuZdar

Štěpán

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 4.5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den