Ze zákulisí světa dronů 7 minut čtení

Drony brání / drony útočí! Koptery Skydio Scout a Lanius vyrostly ze spotřebitelských dronů, aby pomáhaly na bojišti

14 prosince 2022

Štěpán

Když v jedné větě zmíníte drony a jejich možné vojenské nasazení, nejspíš se vám vybaví řada zpráv z Ukrajiny a obrazy okřídlených bezpilotních strojů různého vzhledu, původu a určení. Ty dnes necháme stranou a podíváme se na pro nás bližší koptery, které si nejednou hledají zajímavou cestu z civilního sektoru do toho armádního.

Obsah článku

Aktualizováno 4. 11. 2023

Použití dronů (multikoptér) v armádě, potažmo ve válce, může mít řadu podob. Někdo si možná vybaví obrázky velkých dodávek hobby strojů od DJI letos z kraje roku, které pomáhaly snadnou a bezpečnou cestou Ukrajincům zejména v první fázích války lokalizovat a monitorovat pohyb nepřátelských sil. Jinou spojující linkou by mohl být náš článek o rojovém létání dronů, kde jsme se také dotkli možného vojenského využití fungujícího výrazně jinak než droní světelná show.

2 varianty vojenské droní asimilace

Dnes se ale chceme tematicky vydat poněkud jiným směrem. Nebo přesněji dvěma různými směry, které demonstrují, jak lze původní civilní, sportovní nebo čistě pro zábavu navrženou technologii upravit, rozšířit a dát jí zcela nový rozměr a zásadně jiný účel.

Řeč bude o sofistikovaném řešení Skydio Scout, které má modelově hlídat a chránit různé vojenské konvoje a další citlivé objekty. Druhá cesta je naopak výzvědná, případně i útočná. Tady nám svůj pohled na věc nabízí izraelská společnost Elbit Systems a její drony Lanius – více než zajímavý příklad, jak lze uchopit techniku závodních FPV dronů a udělat z ní zákeřnou hrozbu pro „nepřátele státu“.

Skydio Scout + TAK = oči na nebi

První technologii, o které dnes bude řeč, má na svědomí americká společnost Skydio. Ta se v hobby sféře proslavila díky svým nanejvýš šikovným dronům Skydio 2+ s perfektně pracujícím systémem protikolizní ochrany a s řadou inteligentních filmařských funkcí. Už dříve jsme psali o funkci programovatelného létání a natáčení na úrovni hollywoodské produkce zabalené do batohu. Skydio toho ale umí a nabízí o dost víc.

Skydio Scout TAK kontrola v operačním středisku
Skydio Scout TAK kontrola v operačním středisku

Už jen základní model Skydio 2+ lze využít k automatizovanému skenování různých objektů a vytváření 3D modelů. To samé, jen ve větším měřítku a s řadou dalších funkcí, zvládá větší Skydio X2. Pokročilý průmyslový dron, který je technologickým základem řešení Skydio Scout, o kterém je dnes řeč.

TIP

Více o veřejně dostupných produktech Skydio: www.skydio.com

Skydio Scout jako autonomní anděl strážný

Skydio Scout je, ve zkratce, vojenský systém využívající v modelovém případě dvojici dronů, které do značné míry automaticky hlídají důležitý vojenský konvoj. Celé řešení funguje tak, že před cestou z bodu „A“ do bodu „B“ vyšle operátor, který zůstává na palubě jednoho z vozů, do vzduchu 2 drony – jeden hlídá cestu před konvojem, druhý monitoruje situaci za ním.

Skydio Scout startuje do akce
Skydio Scout startuje do akce

Zmíněný operátor nemusí drony Scout přímo řídit, ale samozřejmě může, pokud si to situace žádá. Jeho primárním úkolem je monitorovat okolí a odhalovat překážky nebo možné nebezpečí a varovat včas velitele vozu, případně najít jinou cestu. K tomu slouží jednoduché polohování dronů, které lze ve vzduchu posouvat relativně vůči pozici konvoje na všechny světové strany. Případně lze ovládat samostatně jejich kameru a úhel natočení – otáčet dron, naklápět gimbal.

Skydio Scout skenování terénu
Skydio Scout skenování terénu

Drony Scout si hlídají svou pozici nad konvojem primárně samy díky vlastnímu GPS navádění a díky porovnání s GPS pozicí dálkového ovládání (ve vozidle). Jelikož jsou drony Skydio známé svým pokročilým systémem monitorování okolí a skvělou funkcí vyhýbání se překážkám, nemusí je pilot při jejich cestě „vodit za ručičku“. Drony Skydio Scout si naopak poradí samy, hlídají si překážky ve svém letovém koridoru a dokážou se jim automaticky vyhýbat.

Koukněte, jak brání vzdušný prostor systém D-Fend

Předsunutá hlídka Skydio Scout a dálkové monitorování TAK

Tím ale možnosti tohoto řešení ani zdaleka nekončí. Díky komunikačnímu rozhraní s označením TAK je vše propojeno do jedné uzavřené sítě, v rámci níž se sdílejí důležitá data. Obraz a telemetrie z dronů se proto mohou zobrazit jak na malém displeji v rukách velitele konvoje, tak i na velkém monitoru v řídicím středisku.

Skydio Scout sledování okolí konvoje
Skydio Scout sledování okolí konvoje

Celá tato technologie působí jako velice zajímavý, promyšlený a praktický pomocník do nebezpečných válečných oblastí, který jistě skvěle funguje za jasných dní. Jenže ne vždy je jasno a čisté nebe, že? Za deště a v mlze bude asi použitelnost tohoto řešení omezená, nedostatek denního světla by ale neměl být problém. Drony Skydio Scout jsou vybavené i nočním viděním, a můžou tedy stejně dobře operovat i v noci.

Skydio Scout polohování dronu v průběhu akce
Skydio Scout polohování dronu v průběhu akce

Jak funguje celý systém Skydio Scout a jeho podpůrná síť TAK si můžete nejlépe přesvědčit na přiloženém videu, kde je vše názorně demonstrováno na modelovém příkladu s malým konvojem 2 vojenských obrněnců.

Skydio Scout + TAK Protects Police & Military On The Move

Když drony útočí – Lanius

Zatím jsme vám popsali, jak to vypadá, nebo může vypadat, když drony pozorují a chrání. Co ale druhá situace, kdy drony útočí? Na tuto alternativu má odpověď izraelská společnost Elbit Systems, která navrhla a před časem představila malé, hbité a pro nepřátele nebezpečné drony Lanius.

Lanius připraven ke startu
Lanius připraven ke startu

Jestli je Skydio Scout velký a seriózní letoun, pak je Lanius, alespoň na pohled, zajímavá, skoro až „kapesní hračka“. Tyto drony totiž využívají jako základ závodní FPV systémy, které jsou lehké, rychlé a obratné. Není se proto čemu divit, že je maximální rychlost Laniusu úctyhodných 70 km/h.

Lanius unese přes polovinu své vlastní váhy

Hmotnost dronu Lanius by se měla pohybovat okolo 250 g s tím, že může nést náklad o hmotnosti přibližně 150 g. Nákladem jsou myšleny jak různé senzorické systémy, tak i pokročilá výpočetní technika a v neposlední řadě také útočná nálož!

Jedno z mála omezení platí u Laniusu pro dobu letu, která se udává zhruba na úrovni 7 minut. Opět údaj, který jednoznačně koresponduje s výdrží sportovních FPV dronů. Zdá se to sice málo, výrobce ale tvrdí, že je tato doba pro průzkum a případně pro boj plně dostačující.

Lanius skenování okolí
Lanius skenování okolí

Lanius – Transport v ruce, nebo na „mateřském dronu“

Jak dostat drony Lanius na místo určení, tedy doprostřed bojové vřavy? Jednou cestou je prostý „lidský transport,“ kdy jej přinese voják, vojáci. Druhou, sofistikovanější variantou, je doprava dronů Lanius větší transportní multikoptérou. Obsluha bezpilotních systémů se tak nemusí fyzicky přiblížit k místu bojů. Na firemním videu je zachycena mateřská hexakoptéra, které nese a v místě zásahu vysazuje 3 malé Laniusy.

Řízeno člověkem, případně palubní umělou inteligencí

Co se asi tak stane, když Laniusu s jeho krátkou dobou provozu dojde v průběhu mise šťáva? Je buď jednoduše obětován, někam „uklizen“, nebo rovnou odpálen! Drony Lanius jsou totiž navržené tak, že můžou nést útočné výbušniny. Společnost Elbit proto, vcelku pochopitelně, popisuje řešení Lanius jako „vysoce obratný a pružný systém vyčkávající munice“.

Lanius cíl zaměřen
Lanius cíl zaměřen

V přiloženém ukázkovém videu je jasně znázorněné, jak se drony Lanius pohybují nepřátelským územím, načež se po identifikaci cíle přepnou z průzkumného do útočného módu a po potvrzení operátorem odpálí své sebevražední nálože.

Průzkumné a bojové drony Lanius s sebou nesou, vedle výbušnin, i celou plejádu senzorů, které jim pomáhají plnit jejich mise. Základem je skoro samozřejmá GPS lokalizace či stabilizace. Stejně tak ale mohou číst terén okolo a za letu vytvářet 3D mapy svého okolí. K navádění i mapování se využívá pokročilý modul určený pro umělou inteligenci – NVIDIA Jetson TX2.

Lanius identifikace překážek
Lanius identifikace překážek

Pohyb samotných dronů je možné řídit klasicky pomocí rádia, využít lze ale také různé datové sítě. Díky přítomnosti výše zmíněného AI modulu NVIDIA se mohou tyto drony pohybovat i autonomně, bez zásahu operátora. Technicky pozoruhodné jsou deklarované schopnosti pohybu uvnitř budov, schopnost rozpoznávat dveře a okna, vyhodnotit, zda jsou zavřené, nebo otevřené a podobné vychytávky.

S „výbušným“ rozhodnutím počká na člověka!

V jednom záběru v rámci propagačního videa se dron dostane k zavřeným dveřím, klesne na zem, vypne motory a přepne se do režimu „vyčkávání.“ Jakmile se dveře otevřou a objeví se cíl, dron znovu ožije a po potvrzení operátorem útočí – exploduje!

Lanius Transportní multikoptéra
Lanius transportní multikoptéra

Umělá inteligence na palubě dronů Lanius je, dle tvrzení výrobce, sice schopná rozeznat ozbrojenou osobu od neozbrojené, rozlišit nepřítele od civilistů nebo rukojmích, z bezpečnostních důvodů musí ale přijít rozkaz k útoku od lidského operátora. Zase tak moc ještě našim strojům a umělé inteligenci (naštěstí) nevěříme, abychom nechali vše na stroji.

Vzhledem ke své velikosti a zaměření můžou drony Lanius operovat jako jednotlivé elementy, stejně tak ale můžou působit společně v podobě centrálně řízeného roje. Navíc je bude možné zapojit do systému „Legion-X“, který tvoří ucelenou síť propojených bojových prostředků. Ta přitom může koordinovat operace rozmanitých robotických systémů, tedy nejen vzdušných dronů, ale i různých pozemních zařízení a dalších bojových nebo preventivních systémů. Celý tento droní ekosystém je určen primárně pro boj v zastavěném terénu s omezenou přehledností, tedy pro „urban warfare“, který je jedním z nejnebezpečnějších bitevních polí.

Lanius drony útočí
Lanius drony útočí

Více o bojových dronech Lanius

Více informací o dronech Lanius najdete na firemním webu společnosti Elbit Systems: elbitsystems.com/../lanius

Jaké drony aktuálně bojují na Ukrajině? 

Mrkněte se na naše video, kde Alex podorbně rozebírá různé drony objevující se na obou stranách válečné barikády. 

Zajímavou novinkou na válečném poli je "kartónový dron" Corvo PPDS od australské společnosti SYPAQ pro průzkum i převoz zásilek, který se dodává a skládá podobně jako nábytek z IKEA. I když může působit levně, tak skrývá military-grade naváděcí systém a stojí kolem 3500 dolarů. Kartónové drony je těžší zachytit radarem a po splnění mise stačí vytrhnout kovové součástky a kartón vyhodit. 

kartonový dron Corvo PPDS

Blíží se Skynet? Máme se začít bát vzpoury strojů?

Jak jsme si právě předvedli a popsali, mnohdy stačí použít jako základ běžný komerční produkt, upravit ho, doplnit či vybavit, a rázem z něj může být buď nebezpečný smrtící útočník, nebo naopak zodpovědný osobní strážce. Záleží na přístupu a přání jeho tvůrce. V obou případech by tyto technologie měly zaručit méně obětí na lidských životech, alespoň na té lépe vybavené a tiše doufejme že i kladné a dostatečně zodpovědné straně případného konfliktu.

Ono totiž v případě, kdy by se k podobné technologii dostal všehoschopný padouch, nebo zkrátka temná strana síly, pak by to s námi všemi nemuselo dopadnout zrovna dobře. Neřkuli, pokud by se zbláznila umělá inteligence a stroje začaly vládnout světu! Pak by nás nezachránil možná ani James Bond nebo na stranu dobra přestoupivší Terminátor. Držme si tedy palce, ať se žádný z těchto temných scénářů nenaplní. Bohatě stačí nakolik dokážou ubližovat a škodit lidé i bez vyspělé techniky.

👋✈ #LetuZdar

Štěpán 

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den