Recenze a testy dronů a příslušenství 6 minut čtení

Porovnání DJI Avata vs DJI FPV – Srovnání FPV dronů tělo na tělo!

18 října 2022

Štěpán

Není dlouho tomu, co svět dronů a dronařů uchvátila novinka od DJI, FPV model Avata. Tento nanejvýš zajímavý cinewhoop od světové jedničky v oboru jsme už dříve vyzkoušeli (unboxing a recenze DJI Avata) a při té příležitosti jsme vám slíbili další pokračování na toto téma. A jelikož sliby plníme, je zde neméně zajímavé srovnání nejnovějšího kousku DJI Avata a jeho nepřímého předchůdce DJI FPV.

Obsah článku

Co jsou to FPV drony a cinewhoop drony?

Na úvod si pojďme jako obvykle zarámovat kategorii FPV dronů jako takovou, tedy třídu, kdy se létá s FPV brýlemi, a dron se proto ovládá pohledem pilota z první osoby (First Person View – FPV). Zcela základní dělení představují na jedné straně FPV drony závodní, maximálně odlehčené, na straně druhé jsou to kinematografické kousky, tzv. cinewhoopy s ochranným rámem.

V tomto směru se poměrně slušně profilují i 2 dnešní zástupci od DJI, přestože jejich specifikace a určení nejsou vždy stoprocentně vyhraněné. Tak jako tak, starší DJI FPV patří spíše do třídy závodních dronů, novinka DJI Avata nese zase většinu prvků skupiny cinewhoop. Jedná se jak o menší rozměry, tak zejména o celoobvodový ochranný rám, díky němuž lze s tímto dronem bezpečně létat v interiérech či blízko překážek obecně.

FPV divočina s jistotou od DJI

Vezmeme-li tematiku porovnávaných FPV dronů obecněji, je třeba hned na začátku vyzdvihnout, že se jedná právě o drony velkého výrobce DJI, a to sebou nese nezanedbatelné výhody. Třeba už jen fakt, že jsou oba drony kompletní a plně připravené pro provoz. Po rozbalení z krabice proto stačí vlastně jen nabít baterie, zapnout dron, ovladač, brýle a může se létat! Nic se nemusí složitě pájet, ladit, párovat, programovat.

V obou případech můžeme také těžit z toho, že drony Avata a FPV jsou příbuzné a logikou ovládání podobné klasickým dronům, které dobře známe – modelové řadě DJI Mavic. Toto, vedle jiného, znamená, že jsou oba porovnávané drony vybavené GPS stabilizací, proto když pustíte ovládací kniply, tyto drony se zastaví a zůstanou na místě – nespadnou ani neuletí! Něco podobného si se závodními FPV kousky dovolit rozhodně nemůžete!

DJI FPV a DJI Avata v DronPro showroomu

Přidruženou výhodou je i přítomnost funkce RTH (Return To Home), kdy se v případě výpadku signálu, jiného problému, nebo po stisknutí příslušného tlačítka, dron začne sám vracet na místo vzletu, jak jsme to předen nastavili. Navrch jsou ovladače těchto dronů vybaveny různými letovými režimy, které nám budou také dost povědomé. Díky nim je možné snadno a plynule přejít od řady Mavic na nové FPV kousky od DJI.

Tradiční letové režimy i plně manuální mód

Drony DJI Avata i DJI FPV nabídnou jak tradiční letové módy s GPS asistencí (Normal, Sport, případně Cinema), tak i režim plně manuálního ovládání (někdy nazývaný Acro). Po jeho aktivaci je vše plně v rukou pilota, který si musí být dostatečně jistý, zároveň má takto možnost vytěžit schopnosti dronu skutečně naplno, včetně řady úchvatných letových triků!

Možnosti ovládání DJI Avata a DJI FPV?

Nyní, když máme obecné povědomí o FPV dronech od DJI, pojďme se podívat, v čem se modely Avata a FPV liší a v čem se naopak shodují. Shodu najdeme třeba v možnostech ovládání, kdy lze oba kousky řídit zjednodušeným ovladačem DJI Motion Controller. Ten je vhodný pro začátečníky a hobby piloty, neumožňuje ale přechod do plně manuálního letového módu.

DJI FPV a DJI Avata na venkovním poletu

Pokud chcete využít schopnosti jednoho či druhého dronu skutečně naplno, budete potřebovat DJI FPV Remote Controller 2, který lze spárovat s oběma probíranými drony. Trochu složitější je situace v případě FPV brýlí od DJI. V případě staršího dronu DJI FPV lze využít pouze brýle DJI FPV Goggles V2. Naopak DJI Avata může pracovat jak s těmito staršími brýlemi, tak je možné sáhnout i po novějším modelu DJI Goggles 2 (součást DJI Avata Pro-View Combo).

Celkově lze říct, že nové brýle DJI Goggles 2 jsou skutečně povedeným kouskem. Jsou menší, lehčí a kompaktnější, mají mimořádně kvalitní OLED displeje pro každé oko, dioptrickou korekci, možnost posunu čoček do stran a další vychytávky. Diskutabilní může být jejich ovládání, kdy se starší DJI FPV Goggles V2 ovládají tlačítky, novější DJI Goggles 2 naopak využívají touchpad na boku.

Zásadní odlišnosti dronů DJI Avata a DJI FPV

Oblastí, ve kterých se tyto 2 drony rozchází, také není úplně málo. Určitou technickou drobností je počet antén na samotném dronu. Starší DJI FPV má na svém těle antény 4, novější Avata jen 2. Dosah a kvalita signálku by ale měly být prakticky stejné, což potvrzují i naše zkušenosti.

DJI FPV a DJI Avata porovnání kamery

Zásadní rozdílem mezi drony Avata a FPV je jejich vzhled, konstrukce, ale také hmotnost a celkové zaměření. V kostce lze říct, že dron DJI FPV, který je již od pohledu větší a těžší, se mnohem lépe popere se silnějším větrem či nárazy větru, jeho jasnou výhodou je také třeba vyšší maximální rychlost.

Naopak DJI Avata je poměrně typický cinewhoop, tedy menší a lehčí dron, který je celkovým rámem dostatečně chráněný pro pohyb v interiéru. Je také méně výkonný, proto mu bude lépe u země nebo v interiérech než vysoko ve vzduchu.

Pozor na kolize! Pamatuj na DJI Care Refresh pro DJI Avata

Dalším z řady rozdílů může být třeba počet a možnosti kolizních senzorů, kdy o kuličku vedle starší DJI FPV, který má 2 čelní a 2 spodní senzory. Oproti tomu DJI Avata využívá pouze 2 spodní senzory pro hlídání výšky nad zemí. Zároveň stojí za to upozornit, že modelově při létání v interiérech, kde obecně není tolik světla jako venku, nejsou tato čidla vždy úplně spolehlivá.

NEZAPOMEŇTE!

Po přepnutí do manuálního režimu jsou detekční senzory vypnuty! Vše je jen a pouze na pilotovi! I proto se rozhodně vyplatí připlatit si za službu DJI Care Refresh DJI Avata.

Pojištění DRONu + aktivace DJI Care Refresh po 48 hodinách

Výdrž DJI Avata a DJI FPV – Letový čas děleno dvěma!

Vedle řady jiných parametrů je zajímavé srovnání dosažitelné doby letu, která je u DJI FPV okolo 20 minut u DJI Avaty zhruba 18 minut. To vlastně není vůbec špatné, jen je potřeba si uvědomit, že v plně manuálním režimu a při využívání maximálního výkonu se dostáváme zhruba na polovinu, tedy nějakých 8⁠10 minut letu!

Zdá se vám to málo? Vůbec ne! Když tyhle údaje srovnáme se zakázkově stavěnými závodními drony, pak je u nich člověk často rád, když vydrží ve vzduchu sotva 5 minut! Takže DJI i v tomto směru jasně boduje, a to v obou případech.

DJI Avata a jeho vyměnitelný plastový rám

Když se dále podíváme na rozdíly probíraných dronů DJI a závodních FPV dronů nebo cinewhoopů, pak na nás vyskočí jedna možná bolístka v podobě méně odolných plastových rámů u dronů DJI oproti nejčastějšímu karbonovému skeletu DIY dronů stavěných díl po díle.

Zkoukněte RAW footage z DJI Avata a DJI FPV

Mrkejte nebo stahujte RAW záběry z dronu DJI Avata a DJI FPV.

Plastové tělo je logicky méně odolné a snadněji se poškodí. Opravitelnost dronů DJI přitom také není na takové úrovni jako u doma skládaných kousků, ale to je zkrátka cena za jednoduchost a čistý vzhled.

Každopádně v případě novějšího rošťáka Avata se nejspíš inženýři z DJI poučili, proto si k němu můžete pořídit samotný horní rám i kompletní ochranné oblouky jako náhradní díl. Nic podobného u DJI FPV nelze!

Kvalita videa a úroveň stabilizace DJI Avata a DJI FPV

Jelikož vývoj v oblasti dronů i kamer neustále postupuje vpřed, můžeme logicky očekávat, že novější DJI Avata nabídne lepší parametry než dosluhující DJI FPV, a je tomu skutečně tak! Už jen základní údaje v podobě rozlišení snímače (48/12 MP), šířky záběru (155/150°) nebo datového toku (150/120 Mbps) hovoří jasně ve prospěch nové Avaty (vždy vyšší čísla).

DJI FPV a DJI Avata porovnání kvality záznamu

Modernější Avata také nabízí pokročilé režimy stabilizace obrazu, které dobře známe z řady akčních kamer DJI Action 2 a Osmo Action 3. Režimy jako je Rock Steady výrazně pomůžou v boji proti roztřeseným záběrům, případně je možné nechat chytrou automatiku, aby držela stabilní horizont bez ohledu na pohyby dronu – Horizon Steady.

DJI Avata vs DJI FPV? Jaká by byla naše volba?

Pokud jde o naše osobní doporučení, bude hodně záležet na tom, kde, jak a proč s FPV dronem létáte. Pokud máte s tímto oborem jen málo zkušeností, bude určitě lepší volbou DJI Avata už jen proto, že je tento dron chráněn vcelku bytelným rámem a riziko jeho nechtěného poškození je proto výrazně menší.

Na druhé straně, pokud jste zkušenější FPV piloti a je pro vás prioritou výkon a rychlost, pak můžeme jednoznačně doporučit DJI FPV. Ostatně níže si můžeme připomenout jednu povedenou akci, kdy jsme s tímto dronem sledovali Nissan GTR Nismo.

A jak by to bylo v případě, že by měl někdo doma celý set DJI FPV a líbila se mu nová Avata? V takové situaci je DJI až nezvykle vstřícné, jelikož starší brýle i původní ovladač od FPV dronu budou s novou Avatou bez problému spolupracovat, proto si vlastně stačí koupit samotný dron a je vystaráno.

DJI FPV Combo vs. DYI FPV s GoPro 9 + Nissan GTR Nismo

👋✈ #LetuZdar

Štěpán 

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 5/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den