Novinky ze světa dronů 6 minut čtení

Skydio X10 – Úplně nová úroveň pro inspekční drony

25 září 2023

Štěpán

Značka Skydio, coby přední americký výrobce dronů, by pro pravidelné návštěvníky stránek DronPro nemusela být pojmem zcela neznámým. O technice dronů Skydio jsme psali už několikrát, a jeden z jejich dronů jsme i osobně vyzkoušeli. Základní uživatelská větev dronů Skydio byla sice nedávno odseknuta ze stromu dalšího vývoje, o to více pozornosti se ale zaměřilo na průmyslové modely, kterým by měla nyní kralovat čerstvá novinka Skydio X10 slibující 10násobné zlepšení po 10 letech postupného vývoje. Jdeme na to!

Obsah článku

Skydio X10 pro inspekce v prostředí s nulovou viditelností

Jak ve zkratce představit nový model Skydio X10, který je určený pro inspekční, záchranářské a mnohé jiné aplikace? Jedná se o mimořádně vyspělý průmyslový dron, s variabilní kamerou osazenou vždy 3 špičkovými senzory, navíc se zcela novou funkcí NightSense. Ta umožňuje bezpečný pohyb i v prostředí s prakticky nulovou viditelností, zároveň umí tenhle fešák nabídnout i autonomní pohyb pod dohledem palubní AI.

Skydio X10 - složený dron 01

Slovy jeho tvůrců je v mnohém přelomové Skydio X10 koncipováno jako univerzální řešení pro průmyslové využití, stejně tak pro využití v rámci záchranných jednotek a složek veřejné bezpečnosti. Tento model je zároveň první novinkou společnosti Skydio představenou od jejího letošního srpnového ohlášeného odchodu ze spotřebitelského segmentu dronů (k tomuto tématu se ještě v rychlosti vrátíme na konci dnešního článku).

Skydio X10 - složený dron 02

Skydio inovace krát 10!

Před pár dny představené Skydio X10 v řadě ohledů navazuje na současný model X2. Zjevně i lidé ze Skydia mají slabost pro písmeno X podobě jako Elon Musk 😊 Každopádně označení X10 by nemělo být pouhým rozmarem jako těžko pochopitelná změna názvu jedné z největších sociálních sítí světa, jelikož reflektuje výrazný technologický posun u této nové létající hračky.

Skydio X10 totiž slibuje, snad nejen na papíře, až 10násobné zvýšení výpočetního výkonu ve srovnání s předchozí generací, stejně jako 10krát efektivnější navigaci v náročném prostředí. Zcela zmizet by tak měla veškerá slepá místa, která předchozí verze dronů Skydio nemusela vždy vidět, a celý systém navigace a schopnosti vyhýbání se překážkám by měl být ještě efektivnější než kdykoliv předtím. To je vlastě docela těžko představitelné, jelikož už současné generace dronů Skydio byly v tomto směru jasnými premianty.  

Skydio X10 - noční vidění
Skydio X10 a noční vidění

Ve výsledku by proto mělo být možné létat zcela bez obav jak v prostředí, kde není dostupný GPS signál (budovy, inspekční lety pod mosty a jiná hůře dostupná prostředí), tak i v prostředích se silným elektromagnetickým rušením. Další specialitou novinky X10 je totiž kvalitní odstínění a odolnost proti těmto „technologickým vlivům“, díky čemuž by mělo být možné bezpečně se pohybovat třeba i v těsné blízkosti vedení aktivního vysokého napětí.

Spatial AI a 3D modelace v reálném čase u Skydio X10

V poměrně dlouhém výčtu zajímavých inovací a pokrokových technologií nelze pominout systém Spatial AI, tedy palubní umělou inteligenci (využívá čipy NVIDIA Jetson Orin), která umožňuje mapovat okolní prostředí v reálném čase a automaticky vytvářet 2D mapy, či dokonce 3D modely vybraného terénu. Jak přitom ukazuje prezentační video, tyto 3D modely mohou být téměř okamžitě dostupné pro operátory dronu a další členy týmu, třeba při záchranných pracích.

Skydio X10 a mapování terénu za zhoršených světelných podmínek
Skydio X10 a mapování terénu za zhoršených světelných podmínek

Palubní AI a možnosti automatického nebo dokonce autonomního řízení letu jsou ale vždy pouze natolik schopné, nakolik kvalitní jsou jejich vstupní data. Naštěstí i v tomto směru má nové Skydio X10 rozhodně co nabídnout. Už jsme vlastně jednou zmiňovali pokročilou sadu senzorů NightSense, která dokáže „nasytit“ mozek palubního AI pilota nejen ve dne, ale i v noci. Skydio X10 totiž ke své navigaci a porozumění okolnímu prostředí využívá nejen klasické optické senzory, ale dokáže zpracovávat i infračervené spektrum (pomocí externího modulu). Díky tomu může nový dron bezpečně operovat i za absolutní tmy a je tedy schopen vyrazit do akce prakticky kdykoliv (24/7).

Letové a konstrukční speciality a parametry dronu Skydio X10

Nové Skydio X10 je rozhodně zajímavým strojem i po stránce konstrukce a základních provozních parametrů. Fakticky jde o středně velký dron s výchozí vzletovou hmotností 2,49 kg s moderní skládací konstrukcí, který využívá pokročilé materiály a jejich kombinace. Kupříkladu hořčíkové tělo a kompozitní prvky.

Skydio X10 a jeho termozáběry
Skydio X10 a jeho termozáběry

Z hodnot základních letových parametrů stojí jistě za zmínku, že je model X10 konstruován tak, aby byl schopen vystartovat do akce za 40 sekund po vyjmutí z transportního obalu. Tedy žádné velké zdržování. Velice slušný je i letový čas na jedno nabití s udávanou hodnotou 40 minut letu a 35 minut vznášení se na místě. Maximální rychlost pohybu by měla dosahovat úrovně až 20 m/s (72 km/h).

Důležité je určitě upozornit na důsledné krytí a odolnost vůči vodě a nečistotám (IP55 – částečná ochrana proti prachu/ochrana proti proudům vody), díky čemuž je možné Skydio X10 prohánět po nebi i v situacích, kdy se obloha zatáhne a začne pršet. Velice slušný je i rozsah operačních teplot od -20 °C po +45 °C.

Skydio X10 a připojený reproduktor
Skydio X10 a připojený reproduktor

Více než velkorysý je také dosah signálu, respektive dolet dronu, který může dosáhnout hodnoty až 12 km. Komunikace s řídicím centrem je přitom zajištěna pomocí vícekanálového spojení, a měla by tak být maximálně spolehlivá a stabilní. Nad to vše obsahuje Skydio X10 také GSM modul, proto může být teoreticky ovládán na neomezeně velkou vzdálenost. Alespoň pokud se udrží v oblasti s dostatečným síťovým pokrytím.

Snímací soustava Skydia X10 – 3 čočky na 2 způsoby

Pokud jde o možnosti sběru dat, bude Skydio X10 vybaveno „trojokým“ snímačem vlastní konstrukce, který využívá snadno použitelný bajonet, díky němu můžete kamery střídat a měnit. Aktuálně jsou k dispozici 2 varianty: VT300-Z a VT300-L. Obě s trojicí snímačů.

První z nich – VT300-Z – využívá základní kameru s přirozeným úhlem záběru (ekvivalent 46 mm) s vysokým rozlišením 64 MP, která je schopná zachytit mimořádně jemné detaily, třeba při inspekčních pracích. Druhá čočka nabízí výrazné přiblížení (ekv. 190 mm ohniskové vzdálenosti, rozlišení 48 MP), které lze využít třeba ke čtení poznávacích značek aut na vzdálenost až 250 m.

Skydio X10 a kamery VT300Z a VT300L
Skydio X10 a kamery VT300-Z a VT300-L

Třetí snímací prvek je unikátní radiometrický tepelný senzor FLIR Boson+, který dokáže měřit teplotní rozdíly během inspekčních misí nebo najít pohřešované osoby v úplné tmě (rozlišení 640x512 px).

Druhá snímací soustava – VT300-L – používá stejnou základní kameru s vysokým rozlišením a shodnou termokameru. Místo teleobjektivu ale nabízí 1“ širokoúhlý senzor s rozlišením 50 MP (ekvivalent 20 mm) a také integrované světlo se svítivostí až 2800 lumen.

Skydio X10 a senszor VT300-Z
Skydio X10 a senszor VT300-Z

Vysoký stupeň modularity Skydio X10

Jelikož je Skydio X10 určeno pro mnoho různých situací a pro mnoho různých způsobů využití, nabízí se rovněž možnost připojit k němu další volitelné prvky. Proto se myslelo na dostatečnou modularitu, která zahrnuje hned 4 samostatné body v různých místech na těle dronu.

První z nich jsme už vlastně jmenovali – jde o výměnnou snímací soustavu. K dispozici jsou dále 2 montážní body po stranách hlavního těla, kde může být citlivý mikrofon s reproduktorem, silné přídavné světlo nebo pohotovostní padák.

Skydio X10 + bezpečnostní padák
Skydio X10 + bezpečnostní padák

A konečně 4. montážní bod se nachází vzadu na horní části těla dronu, kam lze usadit třeba RTK modul pro zpřesnění polohy, nebo přídavná IR čidla pro létání za nízkého či nulového osvětlení – systém NightSense.

Skydio X10 + RTK modul
Skydio X10 + RTK modul

Verze pro firmy a pro armádu

Spíš jen na okraj doplňme informaci, že nový dron Skydio X10 se bude nabízet buď v této základní podobě určené pro firmy a veřejný sektor, nebo v lehce modifikované verzi X10D (Defense), zaměřené na armádní využití.

Skydio X10: Špičkový americký produkt

„S maximální dobou letu 40 minut a všemi dalšími unikátními vlastnosti najde Skydio X10 využití v obranných složkách, v energetice, v rámci služeb veřejné bezpečnosti, v dopravě, ve stavebnictví či správě komunikací i v jiných oborech,“ shrnuje základní potenciál nového dronu generální ředitel Skydio Adam Bry.

Zároveň zdůrazňuje, že se jeho společnost nezaměřuje na pouhou produkci dronů a související techniky, ale pomáhá také jednotlivým organizacím budovat úspěšné programy využívající jejich zařízení. Nabízí a zajišťuje proto cíleně zaměřená školení a další poradenství směřující k efektivnímu využití dronů v různých oborech.

Adam Bry nechce, aby se zákazníci Skydio soustředili pouze na specifikace nebo schopnosti jednotlivých dronů, ale aby si uvědomovali i širší souvislosti – tedy jaký faktický i morální dopad může mít takto sofistikovaný produkt vyrobený v USA (drony X10 se vyrábějí v závodě společnosti Skydio v Haywardu v Kalifornii) v době, kdy se Amerika, ale i jiné části světa, snaží postupně snižovat svou závislost na čínských společnostech a jejich produktech.

Adam Bry předstabuje Skydio X10
Adam Bry předstabuje Skydio X10

„Model X10 v sobě ukrývá prakticky vše, co jsme se za poslední 3 roky naučili od našich zákazníků. Je postaven na technologickém základu, za kterým stojí 10 let výzkumu a vývoje a práce neuvěřitelně talentovaného a obětavého týmu společnosti Skydio,“ říká Adam Bry. „Nové X10 dokáže vše, co se očekává od špičkových ručně řízených dronů, zároveň nabízí pokročilé autonomní funkce, které posouvají možnosti využití dronů v mnoha odvětvích na úroveň, jaké zatím nebylo možné dosáhnout.“

Skydio Delivers a Breakthrough for Enterprise Drones with the Launch of Skydio X10

Skydio a konec hobby dronů

V textu jsme se hned několikrát dotkli informace, že Skydio nedávno přišlo s oznámením o ukončení produkce a dalšího vývoje své řady uživatelských dronů, aktuálně modelu Skydio 2+ zaměřeného na tvůrce obsahu (foto/video). Předchůdce tohoto dronu jsme měli dokonce možnost vyzkoušet a porovnat jeho schopnosti s konkurenčním strojem DJI Mavic 3.

Skydio 2 – Recenze + follow-me test VS DJI Mavic 3

Ukončení této základní „lidové“ řady (oznámené v srpnu 2023) a soustředění se plně na průmyslové a armádní modely (Skydio X2 a nejnovější X10, případně Skydio Scout) se zdá být logické, pro nás běžné uživatele ale smutné. Drony Skydio 2+ sice nebyly běžně k dostání na českém trhu, zároveň patřily k dražším kouskům v hobby sféře, nabízely ale zároveň unikátní funkce a vlastnosti. Zejména jejich pokročilý systém vyhýbání se překážkám, výrazně pokročilé možnosti sledování vybraného objektu, nebo třeba funkce plánování letových, či spíše filmových misí patřili k tomu nejlepšímu, co jste si mohli přát a co se asijská konkurence zatím snaží jen postupně dohánět. Z inovací Skydia se tedy pravděpodobně budou moci těšit jen firmy a vlády.

👋✈ #LetuZdar

Štěpán 

Pomohl vám tento článek?

Počet hvězdiček: 0/5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

S drony se seznámil před více jak 8 lety, kdy si pořídil první čínské hračky bez pokročilých systémů ovládání a snažil se s nimi sbírat své první letecké záběry s provizorně připevněnou kamerou. Pozdější zkušenost s moderními drony od DJI proto s oblibou popisuje jako přesednutí ze Škody 120 do nejnovějších aut prošpikovaných všemožnými jízdními asistenty.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den