Legislativa a pravidla létání pro drony

Létání s dronem je sice zábava, ale pokud létáte venku mezi lidmi a budovami, je potřeba dodržovat několik pravidel, aby se nikomu a ničemu nestala újma. Od 31.12.2020 navíc vstupují v platnost nová pravidla pro létání s drony a pro všechny drony s kamerou bude povinná registrace dronu a pilota. Monitorujeme pro vás droní legislativu, abyste měli vždy čerstvé informace a nedostali se do křížku s ÚCL. Zjistěte, jak létat s dronem podle litery zákona s DronPro, a natrénujte svoje pilotní skills v naší letecké škole pro drony.

Létání s dronem je sice zábava, ale pokud létáte venku mezi lidmi a budovami, je potřeba dodržovat několik pravidel, aby se nikomu a ničemu nestala újma. Od 31.12.2020 navíc vstupují v platnost nová pravidla pro létání s drony a pro všechny drony s kamerou bude povinná registrace dronu a pilota. Monitorujeme pro vás droní legislativu, abyste měli vždy čerstvé informace a nedostali se do křížku s ÚCL. Zjistěte, jak létat s dronem podle litery zákona s DronPro, a natrénujte svoje pilotní skills v naší letecké škole pro drony.
43_ce_stitek_nahledovka_2

31. prosince 2020 vstoupila v platnost nová evropská legislativa stanovená Evropskou agenturou pro bezpečnost letectví (EASA), která směřuje ke sjednocení pravidel pro létání s drony ve 27 členských státech EU, v Norsku, Lichtenštejnsku, Spojeném království a na Islandu. Změna pravidel vyvolala spoustu emocí a otazníků nad možným narušením provozu jednotlivých pilotů a společností využívajících produkty DJI. Na nedávném webináři se proto DJI zabývalo některými důsledky harmonizované regulace pro zákazníky a vydala podrobné FAQ týkající se nové legislativy a DJI produktů. Co jsme se dozvěděli?

Celý článek

34_pravidla2021_light_3

O nové evropské legislativě pro drony, která má sjednotit pravidla ve všech členských zemích, jsme už psali – ale málokdo už ví, že toto nařízení dávalo v mnoha věcech volnou ruku jednotlivým členským státům, aby si některá pravidla trochu poupravily a ušily na míru. Tak ani náš velemocný Úřad pro civilní letectví neotálel a vydal takzvané Opatření obecné povahy, které upřesňuje pravidla pro naši republiku. Opatření vešlo v platnost také 31.12.2020 a my si v tomto článku shrneme, jaká budou česká specifika.

Celý článek

Návod na registraci dronu a online test pro pilota dronu krok za krokem - náhled

Je to tady! 4. 12.2020 ve 12:00 spustil ÚCL dlouho očekávánou registraci dronů (správně řečeno provozovatelů a pilotů dronů) pro kategorii Open a podkategorie A1 a A3. A jak už tomu tak bývá, spuštění registrace se neobešlo bez porodních bolestí. Prošli jsme proto celý proces za vás, ať víte, co a jak. A navíc jsme přidali nová pravidla pro létání s drony do 25 kg podle nové legislativy. Takže jestli hledáte, jak registrovat dron, kde registrovat dron, jak si udělat řidičák na dron s naší pomocí, jaké existují licence na dron a povolení na dron, jak udělat zkoušky na dron a další info ohledně registrace dronů na Úřadu pro civilní letectví, jste na správné adrese.

Celý článek

17_identifikace_dronu_nahledovka

novými pravidly pro drony a i v rozhovorech s autoritami civilního letectví se na přetřes dostala dálková identifikace dronů – nové drony by ji už měly umět „z výroby“, starší drony si na sebe budou muset pověsit externí krabičku. Dálková identifikace je totiž klíčová pro to, aby se drony mohly rozšířit do více oborů lidské činnosti a uměly na dálku autoritám i dalším účastníkům letového provozu automaticky hlásit svou polohu, provozovatele a další údaje. A právě o dálkové identifikaci dronů jsme si povídali s Lukášem Brchlem ze společnosti Dronetag. Lukáš se během svých studií na ČVUT věnoval strojovému vidění, je odborníkem na leteckou fotografii, kterou i dlouho školil ve známém ateliéru Foto Škoda, a zároveň se více než 5 let pohybuje v oblasti průmyslového užití dronů a letecké fotografie.

Celý článek

RegistraceClanek

Jak už jsme vás informovali na začátku letošního roku, od 31. prosince 2020 se řídíme novými jednotnými pravidly EU pro létání s drony. A teď vám přinášíme nejdelší YouTube video, které jsme zatím natočili – vyzpovídali jsme v něm autority z oblasti řízení letového provozu, úřadu pro civilní letectví a ministerstva dopravy. Vyptali jsme se jak na základní fakta o nové legislativě, registraci dronu v ČR, tak na detaily, které nám nebyly jasné. Přečtěte si článek, kde najdete sesumírované to hlavní, co ve videu zaznělo, nebo si dejte celý YT díl!

Celý článek

AisView

Dnes se podíváme zkoumavým očkem na interaktivní mapu leteckých zón na adrese aisview.rlp.cz – jde o oficiální české letecké mapy, které je vhodné prozkoumat vždy předtím, než vyrazíte natáčet do plenéru. Předejte tak zbytečným problémům a nevlétnete nechtěně do zakázaných zón nebo okolí letišť. Zkoukněte naše názorné video, nebo si přečtěte ty nejdůležitější body. Nedávno jsme přidali i videonávod na práci s mapou DronView.

Celý článek

Jednotná evropská legislativa pro drony- Co znamená pro české hobby a profi piloty? - náhled | BLOG DronPro.cz

Nová jednotná pravidla pro státy EU vypracovala Evropská agentura pro bezpečnost letectví EASA (European Union Aviation Safety Agency) už loni a dala je k dispozici členským státům k zapracování do jejich legislativ, aby mohla vstoupit v platnost 1. července 2020 (nakonec vstoupí v platnost až k 31. 12. 2020 – půlroční zpoždění je dáno koronavirovou krizí). I když na novou úpravu hledí dronaři s obavami, přináší jednu zásadní výhodu – s dronem budete moci cestovat a nakládat stejně napříč všemi státy Evropské unie na základě jedné registrace (i když to neplatí pro všechny třídy strojů). Navíc všichni budeme vědět, na čem jsme, a nemusíte už při každém překročení hranice studovat odlišné právní úpravy.

Celý článek

87_pojisteni_nahledak

No přece kvůli klidu v duši při trénování nových triků a taky proto, že byste se při “droní totálce” nemuseli doplatit za servis. Nemluvě o tom, když vám dron zahučí do vody – to máte po ptákách, nebo musíte investovat do nového dronu. Poradíme vám, jaké máte možnosti, když se vám s dronem stane nehoda, nebo se vám dočista ztratí. A navíc nejenom komerční dronaři pojištění dronu musí mít ze zákona.

Celý článek

Doplněk X leteckého předpisu L2 | blog DronPro.cz

Stejně tak jako řízení „pozemních“ vozidel podléhá i létání s dronem určitým pravidlům, jejichž účelem je zajistit bezpečnost vás i druhých. Vštípíte-li si do paměti pár níže uvedených tipů, shledáte, že to vlastně až tak složité není. Snažte se mít neustále na zřeteli bezpečnost a respekt k ostatním účastníkům letového provozu i nezúčastněné veřejnosti a jejímu soukromí. S novou evropskou legislativou se pravidla na první pohled komplikují, ale uvidíte, že hlavní zásady zůstávají stále platné. Změny jsme se vám snažily přehledně vyznačit, abyste viděli, co konkrétně se od konce roku 2020 a 2024 změnilo.

Celý článek

Kategorie blogu

Létání s dronem od 31.12.2020 podle nových jednotných pravidel pro celou EU

Pravidla pro létání s drony doznají od konce roku 2020 zásadní změnu. Už se v jednotlivých státech EU nepojede podle národní legislativy (u nás šlo o Doplněk X), ale vstoupí v platnost jednotná evropská pravidla. Pro piloty dronu to bude znamenat hned několik výhod – nebudou muset při létání s dronem v zahraničí (EU) tápat, jaká pravidla pro drony platí zrovna tam. Zdánlivou nevýhodou je nutnost registrovat každý dron s kamerou a provozovatele a pilota takového dronu. Zdánlivou proto, protože jakmile se jednou registrujete, s tou stejnou registrací dronu budete moci létat ve všech státech Evropské unie.

Registrace dronu a pilotního průkazu na dron budou online a zdarma

Vyzpovídali jsme pro vás autority z oblasti řízení letového provozu, ÚCL a Ministerstva dopravy ČR, abyste měli informace z první ruky. Přečtěte si, co vše nám řekli o nových pravidlech pro drony, ale to hlavní je fakt, že registrace dronu, provozovatele a pilota pro kategorii Open bude probíhat online na stránkách ÚCL a bude zcela zdarma. Pro profesionální piloty dronů bude platit přechodné období do roku 2022, kdy využijí svoje stávající licence na dron – po tomto období se přeregistrují podle nové legislativy, která bude mezitím zapracována do národního zákoníku.

Mění se legislativní rámec, ale základní pravidla pro létání s dronem zůstávají stejná

Nejedná se o revoluci, ale o evoluci. Nová pravidla pro drony totiž umožní integrovat drony do jednoho letového prostoru s ostatními letouny, a otevřít tak dveře tolik skloňované přepravě zboží nebo osob bezpilotními prostředky. Přečtěte si o platformě U-Space, která otevírá dronům slibnou budoucnost. Základní pravidla zdravého rozumu při létání s dronem a nejdůležitější teze Doplňku X navíc zůstávají v podstatě stejné – létejte s dronem na dohled, držte se v bezpečné vzdálenosti od osob a budov, respektujte soukromí a v omezených oblastech využívejte aplikace typu AisView, kde se dozvíte, co potřebujete za povolení a jaká pravidla dodržovat v dané oblasti.

Doprava zdarma při nákupu nad 10 000 Kč

Všechny produkty testujeme popisky jsou z naší dílny

Školení zdarma (nově i on-line) u vybraných produktů

Poradíme s výběrem protože s drony létáme každý den